Nowa metoda łapania kierowców korzystających z telefonów

0
Day 116 - West Midlands Police - New Reponse Cars by West Midlands Police (CC BY-SA 2.0)

Policja z West Midlands zastosowała nową metodę łapania kierowców łamiących prawo, poprzez korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Za ich przykładem poszła również policja z West Yorkshire.

Metoda ta polega na wykorzystaniu autobusów piętrowych – oficerowie wyposażeni w kamery wideo, nagrywają kierowców z „punktu widokowego” dwupoziomowego autobusu. W momencie przyłapania kierowcy na przewinieniu informują patrol policyjny na motocyklach, który przechwytuje osobę, która dokonała wykroczenia – grozi za to 200 funtów i sześć punktów karnych.

W West Yorkshire złapanie pierwszego sprawcy zajęło oficerom zaledwie kilka minut. Rzecznik sił powiedział: “Pierwszy kierowca został zatrzymany po pięciu minutach naszej podróży w autobusie”.

Operacja “Top Deck” – nowe podejście do walki z nadużyciami telefonów komórkowych i innymi przestępstwami związanymi z motoryzacją – została po raz pierwszy przetestowane przez policję West Midlands.

Komentując operację pilotażową, Mark Hodson z jednostki policji ds. ruchu drogowego w West Midlands, powiedział: “Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy okazuje się równie niebezpieczne, jak prowadzenie po spożyciu alkoholu; może zniszczyć życie, a ludzie muszą zrozumieć, że nie można tego zaakceptować”.

“Chcemy stworzyć wiarygodną, ciągłą metodę ścigania przestępców drogowych, która doprowadzi do masowej zmiany zachowań kierowców i sprawi, że nasze drogi staną się bezpieczniejsze.”

Wśród kierowców złapanych przez policję w West Midlands była kobieta ścigana po tym, jak oficerowie stwierdzili, że je płatki zbożowe z umieszczonej na jej kolanach miseczki.

Co mówi prawo? Nielegalne jest trzymanie telefonu lub nawigacji satelitarnej podczas prowadzenia pojazdu lub jazdy motocyklem, ponieważ kierowca musi zawsze mieć pełną kontrolę nad swoim pojazdem. Urządzenia, z których korzysta kierowca powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu i nie mogą blokować widoku drogi.

Kierowcy mogą zostać ukarani sześcioma punktami karnymi i grzywnę w wysokości 200 funtów, jeśli zostaną złapani na trzymaniu telefonu podczas jazdy, a osoby które w ostatnich dwóch latach zdały egzamin na prawo jady, mogą za takie wykroczenie stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Źródło: scotsman.com