Sturgeon: Brexit deal “sprawi, że Szkocja będzie uboższa”

0
Nicola Sturgeon, First Minister of Scotland by Arctic Circle (CC BY 2.0)

Nicola Sturgeon pierwsza minister w szkockim rządzie, powiedziała że projekt umowy Brexit proponowany przez brytyjski rząd „zuboży szkocję”

Premier Theresa May uzyskała poparcia dla swojego projektu Brexitu od przywódców europejskich, ale czeka ją walka, aby uzyskać go poprzez głosowanie w Izbie Gmin.

35 posłów SNP zapowiedziało, że zagłosuje przeciwko porozumieniu, natomiast pani Sturgeon twierdzi, że jest to “po prostu zła transakcja”.

Stwierdzenie to padło gdy pierwsza minister przedstawiła dokument analityczny mówiący o sprzeciwie jej rządu wobec umowy.

W najbliższą środę Theresa May ma odwiedzić Szkocję. Premier zdobyła już poparcie dla swojego projektu Brexitu od europejskich przywódców, ale stoi przed silną opozycją w Izbie Gmin przed “znaczącym głosowaniem”, które ma się odbyć 11 grudnia.

Posłowie SNP powiedzieli, że zagłosują przeciwko niemu, podobnie jak Partia Pracy, Demokratyczna Partia Demokratyczna i obie frakcje pro-unijne i Brexiteer w ramach Konserwatystów.

Zgłoszone przez rząd Szkocji obiekcje zostały podsumowane w nowej edycji gazety “Szkocja w Europie”.

Obejmuje to analizę ekonomiczną – opublikowaną po raz pierwszy w styczniu – twierdzącą, że nowa umowa o wolnym handlu może spowodować że Szkoci stracą 1600 funtów rocznie do 2030r., w porównaniu do scenariusza, w którym Wielka Brytania pozostała by w UE. Dodatkowo inwestycje w Szkocji mogą być niższe o 7,7%.

Sturgeon powiedziała, że ​​jest to dowód na to, że umowa była “nie do zaakceptowania przez szkocki rząd i szkodziła mieszkańcom Szkocji”.

Dokument analityczny ostrzegał także przed wprowadzeniem “specjalnej oferty”, aby zapobiec powrotowi twardej granicy na granicy Irlandii, która mogłaby pozostawić Szkocję w “poważnej niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej”.

Przemawiając w swojej rezydencji Bute House w Edynburgu, powiedziała: “Po prostu jest to zła umowa, którą brytyjski rząd stara się nałożyć na mieszkańców Szkocji, niezależnie od szkód, jakie spowoduje”.

Źródło: bbc.co.uk