Plany NHS dotyczące oszczędzania

0
DIABETES by Agência Brasil Fotografias (CC BY 2.0)

NHS England ogłosiła plany ograniczenia recept na niektóre artykuły “o niskim priorytecie” – będą to między innymi jedwabne ubrania.

Wynika to miedzy innymi z ograniczonych dowodów na to, że jedwabne ubrania pomagają ludziom z problemami skóry m.in. zapaleniem skóry – co aktualnie jest wystarczające, aby uzasadnić przepisanie odzieży – mówi dokument konsultacyjny.

W ramach planów mających na celu zaoszczędzenie 68 milionów funtów rocznie, urzędnicy proponują wycofanie zniżek na recepty na osiem przedmiotów, w tym między innymi leki na trądzik czy produkty niezbędne dla diabetyka.

Będą to produkty uznane za stosunkowo mało skuteczne klinicznie lub mające tańsze odpowiedniki:

– Jedwabne ubranie – na problemy skórne, w tym m.in. zapalenie skóry (niska skuteczność kliniczna).

– Aliskiren – stosowany w leczeniu ciśnienia krwi (tańsze dostępne odpowiedniki).

– Amiodaron – stosowany w zaburzeniach rytmu serca (mała skuteczność kliniczna).

– Preparaty do kąpieli i pod prysznic – na problemy skórne, w tym m.in. zapalenia skóry (niska skuteczność kliniczna).

– Dronedarone – w leczeniu migotania przedsionków serca (mała skuteczność kliniczna).

– Minocycline – w leczeniu trądziku (mała skuteczność kliniczna).

– Paski testowe glukozy we krwi – dla cukrzycy typu 2 (tańsze dostępne odpowiedniki).

– Igły tzw. pena do wstrzykiwania insulity – dla cukrzycy typu 1 i typu 2 (dostępne tańsze opcje).

Wielu lekarzy przepisujących receptę nie jest zaskoczonych zaleceniami i już zaczęło wycofywać niektóre z nich.

Służba zdrowia w Anglii wydaje ponad 1,2 miliona funtów rocznie na recepty na odzież jedwabną, czego przykładem są jedwabne body niemowlęce, dziecięce legginsy, dziecięca piżama czy rękawiczki.

W przypadku pasków testowych i igieł, urzędnicy proponują, aby lekarze GP przepisali tańsze odpowiedniki tych produktów. Stwierdzono, że istnieje duża różnica w cenie – dla pasków wynosi ona od 5 do 16 GBP, a dla igieł – od 4 GBP do 30 GBP.

Szef NHS England, Simon Stevens, powiedział: “Ważne jest, aby NHS nie płacił za nic, co okazało się nieskuteczne lub gdzie istnieje bezpieczniejsza lub tańsza alternatywa.”

Informacja o tych konsultacjach została przekazana do informacji publicznej, przed przyszłotygodniowymi zmianami dotyczącymi bezglutenowych recept.

Lekarze nadal będą mogli przepisywać pacjentom pieczywo i mieszanki do bezglutenowego pieczenia zgodnie z zaleceniami NHS, jednak nie są już uprawnieni do innych artykułów spożywczych, takich jak pizza, ciasta i ciastka – zalecił NHS England.

Konsultacje potrwają trzy miesiące, od 28 listopada 2018 r. do 28 lutego 2019 r., po czym spodziewane jest opublikowanie wspólnych wytycznych dotyczących zleceń przez NHS England i NHS Clinical Commissioners.

National Excho Society stwierdziło, że “ważne jest, aby ludzie cierpiący na egzemę mieli dostęp do odpowiednich produktów zmiękczających na receptę”.

Źródło: bbc.co.uk