41 milionów funtów za niewłaściwe korzystanie z buspasów

0
mile 2 by Anne Thorniley (CC BY 2.0)

Najnowsze dane pokazuję, że w ostatnim roku brytyjscy kierowcy zostali ukarani przeszło 41 milionami funtów za niewłaściwe korzystanie z bus lane.

Ponad 888 000 kierowców otrzymało w zeszłym roku grzywny w wysokości 41 807,647 funtów. Według danych, najwięcej mandatów zostało wypisanych kierowcom z Glasgow – wydano 108,735 mandatów o wartości 6,5 miliona funtów dla tych, którzy w nieodpowiedni sposób korzystali z bus lane.

Podczas gdy ponad jedna czwarta kierowców (28 procent) przyznaje, że świadomie ignoruje ograniczenia dotyczące pasów ruchu, głównie w celu pominięcia korków, prawie połowa z tych, którzy otrzymali mandaty (49 procent), nie była świadoma, że jechała na bus lane.

Badania pochodzą z odpowiedzi 40 lokalnych władz na prośbę Freedom of Information złożoną przez Confused.com i skłoniły władze miejskie do zainwestowania pieniędzy uzyskanych z grzywien, dzięki czemu informacje na temat bus lane stały się wyraźniejsze.

Ograniczenia na pasach autobusowych różnią się nawet w obrębie tego samego miasta. Niektóre z nich działają przez cały czas, podczas gdy inne działają tylko w godzinach szczytu, a kierowcy polegają na znakach poziomych i pionowych aby je odróżnić.

Jednakże, wśród ukaranych kierowców, dwóch na pięciu (41 procent) zarzucało brak wyraźnych oznakowań lub uznało je za omyłkowe. Jednocześnie ta sama liczba osób zgodziła się, że zyski z grzywien powinny zostać ponownie zainwestowane w wyraźniejsze oznakowanie pasów ruchu.

Źródło: scotsman.com