Świętujemy 100 lat niepodległości Polski w Edynburgu

0
Zdjęcie: Barbara Eva Photography

Polska długo czekała na swoją suwerenność, tułacze losy jej dzieci znane są historykom, którzy dokumentując lata niewoli starają się uchronić ten czas od zapomnienia. Po to właśnie świętujemy każdy rok, od kiedy nasz kraj jest wolny, aby każde następne pokolenie wiedziało co z tą wolnością zrobić i jak wykorzystać dar, za który tak wielu przelało swoją krew.

W listopadzie tego roku przypada setna rocznica wyswobodzenia się od jarzma zaborców. Dlatego wszędzie tam, gdzie żyją Polacy: w krajach, gdzie po zawieruchach wojennych osiedlili się polscy żołnierze i ich rodziny- na całym świecie w tym czasie nasi rodacy z orłem w koronie na piersi i dumą w sercu śpiewać będą Mazurka Dąbrowskiego.
W sobotę 3 listopada takie właśnie uroczystości zapoczątkowały świętowanie niepodległości Polski w stolicy Szkocji, gdzie miało miejsce ważne wydarzenie dla szkockiej Polonii, a w szczególności dla potomków polskich żołnierzy walczących na frontach Europy.
Nasz wielki w zasługi żołnierz- Generał Stanisław Maczek doczekał się swojego pomnika. Znajduję się on na dziedzińcu Urzędu Miasta w Edynburgu przy głównej ulicy miasta Royal Mile prowadzącej od Zamku Edynburskiego do Parlamentu Szkockiego.
Rzeźba z brązu przedstawiająca postać siedzącego na ławce gen. Maczka jest autorstwa polskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa. Natomiast pomysłodawcą projektu był szkocki członek Izby Lordów- Lord Fraser of Carmyllie, który to uczestniczył w pochówku generała, jako przedstawiciel rządu brytyjskiego. Postać Maczka tak go zainspirowała, że postanowił zainicjować działania w celu upamiętnienia Jego osoby.
Uroczystość odsłonięcia pomnika uświetniło wielu wspaniałych gości, między innymi: syn Generała: Andrzej Maczek, jego wnuczka oraz Zastępca Marszalka w Parlamencie Szkocji Christine Graham, Minister Ben Macpherson, Minister for Europe, Migration and International Development, General Mike Riddell-Webster, wielu weteranów wojennych pamiętających jeszcze postać Generała. Byli obecni także przedstawiciele polskich władz, duchowieństwa i wielu polskich środowisk w Szkocji: Biskup Wiesław Lechowicz, Ambasador Prof. Arkady Rzegocki, Minister i Senator Anna Maria Anders, Generał Jarosław Mika, Konsul Generalny Ireneusz Truszkowski, przedstawiciele UdSKiOR oraz uczniowie i nauczyciele ze szkoły im. Gen. Maczka.
Odsłonięcia dokonali: Lady Fiona Fraser oraz Ret Cpt Zbigniew Mieczkowski.
W tym dniu na kopule Urzędu Miejskiego w Edynburgu dumnie załopotała biało czerwona flaga- symbol i dowód szacunku szkockich władz.

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka to jedna z wielu uroczystości zaplanowanych ku czci upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Kolejną z nich było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w bardzo wyjątkowym miejscu.
Dzięki zgodzie arcybiskupa Edynburga tablica ku czci przedstawicieli polskich władz państwowych na uchodźctwie, polskich żołnierzy i wielu ludzi, którzy przez dziesięciolecia kultywowali ideę wolnej Polski na Wyspach Brytyjskich, została

umieszczona w katolickiej katedrze Św. Marii, która znajduje się w centralnym punkcie miasta i jest największym kościołem katolickim w mieście.

W katedrze znajdują się również relikwie patrona Szkocji, Św. Andrzeja, które odwiedzane są nie tylko przez osoby wierzące, ale również osoby świeckie.

Dwujęzyczna, wykonana z brązu płyta została wmurowana w nawę boczną katedry.  Widoczna jest na niej między innymi sentencja autorstwa Jana Pawła II- „wolność jest miarą dojrzałości człowieka i narodu”
Uroczyste odsłonięcie monumentu poprzedziła msza święta z udziałem przedstawicieli polskich władz, władz lokalnych oraz korpusu dyplomatycznego, koncelebrowana przez arcybiskupa Edynburga i St. Andrews Leo Williama Cushley oraz biskupa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Podczas uroczystości padło wiele pięknych słów pod adresem przyjaźni polsko-szkockiej. Między innymi abp Cushley w swoim kazaniu zaznaczył, że „w trakcie najczarniejszych godzin drugiej wojny światowej wielu Polaków przyjechało do Wielkiej Brytanii, zdeterminowanych, aby pomóc w walce z hitlerowskimi Niemcami i walczyli z wielką odwagą i determinacją”
Warto przypomnieć, że w trakcie drugiej wojny światowej w Szkocji stacjonowało ok. 25 tys. polskich żołnierzy. Większość z nich pozostała tam także po zakończeniu walk. Ich potomkowie- nasi rodacy tłumnie przybyli na tę uroczystość- katedra Św. Marii wypełniona była po brzegi.

Szkockie władze deklarują, że chcą wspierać i celebrować przyjaźń polsko- szkocką i rozwijać bliskie więzi między oboma krajami zapoczątkowane przez naszych przodków.