USG pomaga w walce z demencją

0
Old People's Home Dementia Woman Old Age by geralt (CC0 1.0)

Naukowcy twierdzą, że pięciominutowy badanie USG może zdiagnozować zagrożenie demencją, zanim pojawią się objawy. Badanie zostało przeprowadzone na ponad 3000 osób i miało na celu obserwację naczyń krwionośnych na szyi pacjenta.

Stwierdzono, że ci, którzy mają najbardziej intensywne impulsy, doświadczają większego spadku poznawczego w ciągu następnej dekady niż inni uczestnicy badania.

Doświadczenie to może okazać się nowym sposobem przewidywania pogorszenia funkcji poznawczych.

Międzynarodowy zespół ekspertów pod kierownictwem University College London (UCL) zmierzył intensywność pulsu w kierunku mózgu u 3191 osobach w 2002 roku.

Bardziej intensywny puls może spowodować uszkodzenie małych naczyń w mózgu, zmiany strukturalne w sieci naczyń krwionośnych mózgu i drobne krwawienia zwane mini-udarami.

Przez następne 15 lat badacze monitorowali pamięć uczestników i umiejętności rozwiązywania problemów.

Osoby z pulsem o największej intensywności (jedna czwarta uczestników) na początku badania były o około 50% bardziej skłonne do wykazywania przyspieszonego spadku zdolności poznawczych w ciągu następnej dekady w porównaniu z pozostałymi uczestnikami badania.

Naukowcy stwierdzili, że jest to odpowiednik około jednego do półtora roku spadku.

Spadek umiejętności poznawczy jest często jednym z pierwszych objawów demencji, ale nie każdy, kto go doświadcza, zachoruje na tę przypadłość.

Naukowcy stwierdzili, że test może zapewnić nowy sposób identyfikacji osób, u których występuje ryzyko rozwoju demencji, prowadząc do wcześniejszych terapii i interwencji w stylu życia.

Kontrolowanie ciśnienia krwi i cholesterolu, zdrowa dieta, wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych i nie palenie mogą pomóc w powstrzymaniu demencji, sugerują dowody.

Dr Scott Chiesa, z UCL, powiedział: “Demencja jest końcowym rezultatem dziesięcioleci obrażeń, więc w momencie, kiedy ludzie dostają demencji, jest za późno, aby cokolwiek zrobić”.

Niestety badanie, współfinansowane przez British Heart Foundation, nie zawierają danych o tym, u których uczestników badania rozwinęła się demencja.

Naukowcy zamierzają teraz wykorzystać skany MRI do sprawdzenia, czy osoby biorące udział w badaniu wykazują strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu, które mogą tłumaczyć ich spadek zdolności poznawczych.

Dr Carol Routledge, dyrektor badań w Alzheimer’s Research UK, powiedziała, że ​​nie jest jeszcze jasne, czy skan może poprawić rozpoznanie demencji.

Dodała: “Wiemy, że dopływ krwi do mózgu jest niezwykle ważny i że utrzymanie zdrowego serca i ciśnienia krwi wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju demencji.”

Badanie zostało zaprezentowane na konferencji AHA Scientific Sessions w Chicago.

Źródło: bbc.co.uk