„Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”

0
Poland Flag Polish Demonstration Political Rally by Robert_Pastryk (CC0 1.0)

“11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. “Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała.

Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Przez ostatni rok, Polacy na całym świecie uczestniczyli w licznych akcjach i projektach dotyczących „urodzin Niepodległej”. Przez ostatnie dni można było również usłyszeć liczne życzenia płynące z całego świata.

Już jutro w samo południe odbędzie się narodowe śpiewanie hymnu państwowego. Inicjatywę podjęły również polskie szkoły w Szkocji, które w ramach akcji “Zaśpiewajmy razem Hymn” od kilku dni podczas swoich lekcji wspólnie śpiewały hymn dla Niepodległej.