Brexit: DUP oskarża May o zerwanie obietnic na granicy irlandzkiej

0
Brexit: Ireland willing to consider proposals for review of border proposals - Taoiseach by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Najsilniejsza partia polityczna Irlandii Północnej DUP oskarżyła panią premier o złamanie obietnic dotyczących planów uniknięcia twardej irlandzkiej granicy po Brexit.

Partia zareagowała gniewnie na list od Theresy May do lidera DUP Arlene Foster – informacje pojawiła się w The Times.

W nim, pani poseł May wyjaśnia, że UE chce, aby Irlandia Północna pozostała w unii celnej, jeżeli w okresie przejściowym po Brexicie nie zostanie znalezione rozwiązanie transgraniczne.

Negocjowanie zabezpieczenia – polityka ubezpieczeniowa utrzymująca otwartą granicę między Irlandią Północną a Republiką Irlandii do czasu uzgodnienia przez Wielką Brytanię i UE ich przyszłych stosunków – kwestia ta pozostaje główną przeszkodą na drodze do szerszego porozumienia między obiema stronami.

Jeśli w ciągu kilku najbliższych dni nastąpi wystarczający postęp w tej kwestii, to uważa się, że na początku przyszłego tygodnia może odbyć się specjalne posiedzenie gabinetu, aby ministrowie zatwierdzili projekt porozumienia w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Sekretarz ds. kultury, Jeremy Wright, powiedział BBC, że “te rzeczy wymagają czasu”, a pani May powinna wypracować przestrzeń, do zawarcia umowy chroniącej interesy Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dlaczego list zirytował DUP?

Pismo z pięcioma stronicami zostało wysłane trzy dni temu – w odpowiedzi na list od DUP, w którym przedstawiono oczekiwania partii na ofertę Brexitu.

Stwierdzono w nim, że ​​UE zaproponowała plan awaryjny, aby utrzymać Irlandię Północną powiązaną z unią celną UE i jednolitym rynkiem, jeżeli przyszłe rozmowy handlowe nie zakończą się powodzeniem.

Ale jeden akapit został w szczególności wykorzystany przez DUP. W nim pani May pisze, że nie mogła zaakceptować żadnych okoliczności, w których mogłaby wejść w życie propozycja, która zrujnowałaby brytyjskie terytorium celne.

Ale DUP zinterpretowała sformułowanie swojego listu, aby zaznaczyć, że propozycja UE – znana jako “backstop to the backstop”- będzie zawarta w porozumieniu w Brexicie, pomimo nalegań pani May, że nigdy nie wejdzie w życie.

Arlene Foster twierdzi, że “podniosła alarm”, ponieważ pani May wydaje się “przywiązana do idei granicy wzdłuż Morza Irlandzkiego”.

Co to jest backstop?

Wielka Brytania i UE chcą uniknąć “twardej granicy” – fizycznych kontroli lub infrastruktury między Irlandią Północną a Irlandią.

Rozwiązaniem ochronnym jest sieć bezpieczeństwa – porozumienie o utrzymaniu otwartej granicy na wyspie Irlandii w przypadku, gdy Wielka Brytania opuszcza UE bez zawarcia wszechstronnej umowy.

Rząd brytyjski zaproponował do tej pory ochronę – z przewidywaną datą końcową 2021 r. – która skutecznie ograniczyłaby całość Zjednoczonego Królestwa w unii celnej UE przez ograniczony okres po Brexicie.

UE jest nieugięta, uważając że ​​nie może być limitu czasowego – każde zabezpieczenie musi obowiązywać dopóki nie będzie już potrzebne.

Jeśli więc propozycja ograniczonego w czasie, ogólnounijnego mechanizmu ochronnego stanowi część umowy, musiałaby również istnieć jakaś kwestia, gdyby irlandzka granica nie została rozwiązana przed tą datą końcową.

To “coś” – “backstop to the backstop”- to powrót do pierwotnej propozycji UE, która ujrzałaby Irlandię Północną w europejskiej unii celnej i oznaczałaby granicę celną na Morzu Irlandzkim.

Downing Street mówi, że list określa zobowiązanie premiera “do nieakceptowania jakichkolwiek okoliczności, w których Wielka Brytania jest podzielona na dwa obszary celne”.

Rzecznik dodał, że “rząd nie zgodzi się na nic, co spowoduje twardą granicę na wyspie Irlandii”.

Źródło: bbc.co.uk