Brexit: Ministrowie zostali zaproszeni do przeczytania projektu umowy z UE

0
Rights of Irish citizens in North a thorny post-Brexit problem by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Ministrowie gabinetu Theresy May zostali zaproszeni do zapoznania się z projektem umowy Wielkiej Brytanii z UE, mimo że nie jest ona jeszcze kompletna.

Pani premier powiedziała, że umowa wyjścia z UE są gotowa w 95% – ale nie ma jeszcze porozumienia, jak zagwarantować brak twardej granicy w Irlandii Północnej.

Okazuje się to najbardziej kontrowersyjnym obszarem, a brytyjska premier jest pod presją ze strony własnej partii i UE.

Zjednoczone Królestwo ma opuścić UE w dniu 29 marca 2019 r.

Jednak jak dotąd nie ma gotowej umowy, a główny negocjator UE, Michel Barnier, powiedział, że “jest jasne, że potrzeba więcej pracy”.

Pani May opisała, że porozumienie w sprawie odstąpienia od umowy – obejmujące takie kwestie, jak prawa obywateli, okres przejściowy i Gibraltar – jest w 95% kompletne.

Opuszczając gabinet ministra środowiska, Michael Gove powiedział Sky News, że to “świetny dokument”.

Jednak Wielka Brytania i UE nie mogą uzgodnić dokładnych ustaleń w celu uniknięcia nowych kontroli granicznych w Irlandii Północnej.

UE bada koncepcję ogólnounijnych ustaleń celnych, aby poradzić sobie z irlandzką kwestią graniczną. Jednak niektóre państwa członkowskie potrzebują dodatkowych gwarancji dotyczących zasad i przepisów, jeśli mają oferować brytyjski bezkontyngentowy i bezcłowy dostęp do jednolitego rynku – tłumaczy korespondent BBC z Brukseli Adam Fleming.

Niektórzy zastanawiają się, czy zasady te są wstanie być prawnie ustalone w trakcie rozmów dotyczących Brexit, a nie w szczegółowych negocjacjach dotyczących przyszłej relacji, która rozpocznie się po dniu wyjścia.

Inni obawiają się, że są trzymani w ciemności przez negocjatorów UE. Ale Bruksela jest zjednoczona w dwóch kwestiach: ostateczna polisa ubezpieczeniowa pozostaje tylko elementem Irlandii Północnej dla ochrony, a Wielka Brytania nie może zdecydować się na samodzielne wycofanie się z niej.

Obie strony zgodziły się wprowadzić “mechanizm ochronny”, nazywany również polisą ubezpieczeniową, która byłaby uruchamiana tylko w przypadku, gdyby nie doszło do zawarcia przyszłej umowy handlowej do końca 2020 r. – lub jeśli ta ostateczna umowa nie zapewni braku tarć na granicy.

Jest tak dlatego, że pojawiły się ostrzeżenia, że ​​powrót widocznych kontroli granicznych może zaszkodzić procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej, a także szkodzić przedsiębiorstwom działającym po obu stronach.

Jedną z opcji dla mechanizmu ochronnego jest dla całego Zjednoczonego Królestwa tymczasowe dostosowanie do unii celnej panującej w UE, co pozwoli uniknąć konieczności odprawy celnej na granicy.

Ale jak długo to potrwa i jak można rozwiązać ten układ, nie zostało jeszcze ustalone.

Rząd jest pod presją niektórych torysów, a także labourzystów, aby opublikować dokładną poradę prawną na temat tego, jak będzie działać porozumienie.

Źródło: bbc.co.uk