Nowa kampania dotycząca bezpiecznego korzystania z fajerwerków

0
Epic Fireworks - Standard Selection Box by Epic Fireworks (CC BY 2.0)

Pomimo wielu kampanii społecznościowych, na temat bezpiecznego korzystania ze sztucznych ogni, nadal dochodzi do licznych wypadków, a ich liczba niepokojąco rośnie. Dlatego też lekarze wzywają do pokazywania graficznych obrazów urazów na opakowaniach fajerwerków – na wzór opakowań papierosów.

Chirurdzy plastyczni uważają, że szokujące obrazy, takie jak na przykład ciężko uszkodzona ręka mężczyzny, mogą zniechęcić kupujących.

Połowa osób przyjętych w zeszłym roku w szpitalu miała 18 lat lub mniej, a 80% z nich to mężczyźni.

Kampania prowadzona jest przez Brytyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Plastycznych, Rekonstrukcyjnych i Estetycznych (Bapras).

Prezydent Bapras, David Ward, powiedział: “Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ciągłym niewłaściwym korzystaniem z fajerwerków, szczególnie przez osoby poniżej 18 roku życia.”

“Chociaż [fajerwerki] są pakowane w jowialny, zabawkowy sposób, ludzie zapominają, że podczas używania fajerwerków, zajmują się materiałami wybuchowymi, które mogą powodować bardzo poważne obrażenia, które mogą wymagać rozległej operacji rekonstrukcyjnej”.

“Bapras wzywa rząd do wprowadzenia zdroworozsądkowych zmian w ustawodawstwie, aby zapewnić, że wszystkie opakowania pirotechniczne w Wielkiej Brytanii będą zawierać obowiązkowe ostrzeżenia graficzne, podobne do tych, które można znaleźć na opakowaniach papierosów”.

Prawie 4500 osób w zeszłym roku w Anglii trafiło na ostry dyżur z obrażeniami od fajerwerków, podwajając liczbę z lat 2009-10, według danych z NHS Digital.

Chirurdzy twierdzą, że obrażenia są zazwyczaj powodowane przez ludzi wyrzucających rakiety, które albo wybuchają wcześnie, albo trafiają w kogoś kto blisko stoi.

Mieszkaniec Walii, 25-letni mężczyzna opowiada o swoim wypadku z fajerwerkami:

“Mój przyjaciel rzucił fajerwerk, który wylądował u moich stóp, kiedy podniosłem go, aby usunąć go z drogi, eksplodował w mojej dłoni. Wykonałem pięć operacji, z chirurgami plastycznymi rekonstruującymi części moich palców, a po miesiącu nadal mam do wykonania trzy operacje”.

“Incydent miał ogromny wpływ na moje życie, nie mogę samodzielnie jeść ani bawić z moim nowonarodzonym dzieckiem”.

“Bardziej wyraźna etykieta ostrzegawcza mogłaby sprawić, że ja i mój przyjaciel dwa razy pomyślelibyśmy o potencjalnym niebezpieczeństwie” – powiedział.

Wiele fajerwerków jest obecnie pakowanych w odważne kolory i obrazki zabawek dla dzieci, a ostrzeżenia często znajdują się w niewidocznych miejscach, na odwrocie opakowania”.

Zgodnie z prawem musisz mieć ukończone 18 lat, aby kupić fajerwerki, ale statystyki szpitala pokazują, że wiele urazów wymagających zabiegów chirurgicznych dotyczy mężczyzn poniżej 18 roku życia.

Poseł Jim Fitzpatrick również wspiera kampanię.

“Istnieje pilna potrzeba wprowadzenia przez władze graficzne ostrzeżeń na opakowaniach fajerwerków, da to nadzieję na to, że graficzny obraz potencjalnych niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym wykorzystaniem może kogoś uratować, zapobiegając możliwym obrażeniom, które mogą zmienić życie”.

Sondaż YouGov przeprowadzony w październiku na 2020 osobach dorosłych wykazał, że 62% popiera wprowadzanie graficznych ostrzeżeń na opakowaniach fajerwerków.

Kampania jest również wspierana przez Royal College of Surgeons i British Society for Surgery of the Hand.

Źródło: bbc.co.uk