Brexit – apel prawników o powtórne referendum

0
uk and eu broken flag concept Tło wektory designed by Starline - Freepik.com

Brytyjscy prawnicy zwrócili się do posłów aby poparli referendum w sprawie Brexitu. List podpisało 1400 osób, które napisały do Theresy May, aby rząd nie czuł się zobowiązany do podtrzymania wyników głosowania z 2016r.

“Demokratyczny rząd nie jest zamrożony w czasie” – napisano w liście.

Tymczasem Boris Johnson były minister spraw zagranicznych, podjął nowy atak na strategię Brexit pani May. Pisząc w gazecie Sun, nazwał plan “absolutnie śmierdzącą” sprawą.

Wśród sygnatariuszy tego listu są: baronowa Helena Kennedy QC z Partii Pracy, były sędzia Sądu Apelacyjnego Konrad Schiemann i David Edward, były sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

List pojawił się po tym, jak ponad 70 liderów biznesu wezwało do kolejnego referendum, a grupa robocza zatytułowana “Business for a People’s Vote” rozpoczęła pracę w czwartek.

Premier Theresa May powiedziała, że ​​poproszenie społeczeństwa o ponowne głosowanie byłoby zdradą zaufania publicznego po wynikach referendum w 2016 roku.

Pismo podpisane przez prawników mówi o ty, że pytania dotyczące ważności głosowania w 2016 r. oznaczały, że nie powinno to być ostatnie słowo społeczeństwa – podobnie jak referendum z 1975 r., które wprowadziło Wielką Brytanię do UE.

We wcześniejszym referendum wyborcy stanęli przed wyraźnym wyborem między alternatywami po zakończeniu negocjacji, oświadczyli prawnicy.

Natomiast podczas głosowania w 2016 r. “Charakter procesu negocjacji i jego wynik były nieznane”, zaznaczono w liście.

“Wyborcy stanęli przed wyborem między znaną rzeczywistością a nieznaną alternatywą. W kampanii nierozstrzygalne roszczenia zajęły miejsce faktów i rzeczywistości”.

Prawnicy mówili, że “wyborcy mają prawo wiedzieć, na co głosują”.

Jonathan Cooper, adwokat zajmujący się prawami człowieka w Doughty Street Chambers, powiedział, że podpisał list z kolegami, ponieważ kolejne publiczne głosowanie to nie tylko “właściwa decyzja, to także najbardziej demokratyczna rzecz”.

“Obecny stan negocjacji w sprawie Brexitu niepokoi ludzi w całej Wielkiej Brytanii, a zawód prawnika nie jest wyjątkiem od tego” – powiedział.

“Reprezentujemy ludzi z różnych branż i społeczeństwa i każdego dnia widzimy, jak perspektywa katastroficznej transakcji z Brexitem powoduje już rzeczywistą szkodę”.

Rzeczniczka Departamentu ds. wyjścia z Unii Europejskiej powiedziała, że rząd jest przekonany o “obopólnie korzystnej” umowie z UE.

“Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mieli już coś do powiedzenia w jednym z największych demokratycznych ćwiczeń, jakie ten kraj kiedykolwiek widział, a premier dała jasno do zrozumienia, że nie odbędzie się drugie referendum” – powiedziała.

Natomiast Boris Johnson zaatakował plan Brexitu, mówiąc: “Będziemy państwem wasalnym – kolonią – przez co najmniej 18 miesięcy, a prawdopodobnie więcej”.

Źródło: bbc.co.uk