Generał Maczek na szkockim podwórku!

0
Zdjęcie: Barbara Eva Photography

W sobotę 3 listopada miało miejsce historyczne i nader ważne wydarzenie zarówno dla szkockiej Polonii, jak i dla potomków polskich żołnierzy walczących na frontach Europy.
Nasz wielki w zasługi żołnierz- Generał Stanisław Maczek doczekał się swojego pomnika i to gdzie? Na dziedzińcu Urzędu Miasta w Edynburgu przy głównej ulicy miasta Royal Mile prowadzącej od Zamku Edynburskiego do Parlamentu Szkockiego.
Rzeźba z brązu przedstawiająca postać siedzącego na ławce gen. Maczka jest autorstwa polskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa. Natomiast pomysłodawcą projektu był szkocki członek Izby Lordów- Lord Fraser of Carmyllie, który to uczestniczył w pochówku generała, jako przedstawiciel rządu brytyjskiego. Postać Maczka tak go zainspirowała, że postanowił zainicjować działania w celu upamiętnienia Jego osoby.

Uroczystość odsłonięcia pomnika uświetniło wielu wspaniałych gości, miedzy innymi: syn Generała: Andrzej Maczek, jego wnuczka oraz Zastępca Marszalka w Parlamencie Szkocji  Christine Graham, Minister Ben Macpherson, Minister for Europe, Migration and International Development, General Mike Riddell-Webster, wielu weteranów wojennych pamiętających jeszcze postać Generała, oraz przedstawiciele polskich władz, duchowieństwa i wielu polskich środowisk w Szkocji. Byli tam Biskup Wiesław Lechowicz, Ambasador Prof. Arkady Rzegocki, Minister i Senator  Anna Maria Anders, General Jarosław Mika, Konsul Generalny Ireneusz Truszkowski, przedstawiciele UdSKiOR oraz uczniowie i nauczyciele ze szkoły im. Gen. Maczka.

Uroczystość jak zwykle uświetnili nasi wspaniali Harcerze i Harcerki oraz polska śpiewaczka operowa- Magdalena Durant.

Odsłonięcia dokonali: Lady Fiona Fraser oraz Ret Cpt Zbigniew Mieczkowski.

W tym dniu na kopule Urzędu Miejskiego w Edynburgu dumnie załopotała biało czerwona flaga- symbol i dowód szacunku szkockich władz.

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka to jedna z wielu uroczystości zaplanowanych ku czci upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Bator-Skórkiewicz

Zdjęcia: Barbara Eva Photography