Pomnik w Edynburgu uhonoruje generała Stanisława Maczka

0
Stanisław Maczek (1892-1994) - General of the Polish Army

W najbliższą sobotę 3 listopada o godz. 14.00, odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka na dziedzińcu Urzędu Miasta Edynburga.

Na uroczystość, w ramach wydarzeń organizowanych z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaprasza Konsulat Generalny RP w Edynburgu.

Rzeźba z brązu przedstawiająca postać siedzącego na ławce gen. Maczka zostanie usytuowana na dziedzińcu przed budynkiem Urzędu Miasta Edynburga przy głównej ulicy miasta Royal Mile, wiodącej od Zamku Edynburskiego do Parlamentu Szkockiego. Gen. S. Maczek po zakończeniu II wojny światowej nie mógł powrócić do Polski i pozostał do końca życia w Szkocji, mieszkając w Edynburgu. Inicjatorem kampanii na rzecz budowy pomnika był Lord Fraser of Carmyllie, który uczestniczył w pochówku Generała jako reprezentant rządu brytyjskiego. Ceremoniał pogrzebowy oraz honory z jakimi gen. Maczek został pochowany zainspirowały go do zainteresowania się postacią Generała i w efekcie doprowadziły do podjęcia decyzji o upamiętnieniu jego osoby. Nagła śmierć Lorda Frasera w 2013 roku, tuż po oficjalnym zaprezentowaniu planów dotyczących budowy, spowodowała wstrzymanie prac nad projektem. Kampania została wznowiona w 2015r. przez General Stanisław Maczek Memorial Trust. Autorem projektu pomnika jest polski rzeźbiarz Bronisław Krzysztof, wybrany przez Lorda Frasera oraz kpt. Zbigniewa Mieczkowskiego, byłego żołnierza gen. Maczka.