Bezpieczna podróż z dzieckiem

0
Samochód fotografie designed by Freepik

Prawie połowa rodziców twierdzi, że są zaskoczeni obowiązującymi przepisami dotyczącymi fotelików samochodowych. Badania wykazały, że 42 procent matek i ojców czuje się niedoinformowanych na temat przepisów i ich znaczenia dla bezpieczeństwa ich dzieci.

Dwie piąte uważa również, że brakuje wystarczających informacji, jak bezpiecznie dopasować fotelik, a kolejne dwie piąte, nie wie jak wybrać odpowiedni dla swojego dziecka.

Zmiany prawne

Po wprowadzeniu różnych zmian w przepisach w ciągu ostatnich kilku lat, jak na przykład wiek, w którym dzieci nie potrzebują już siedziska, jest nadal kwestią sporną i jest kłopotliwe dla aż jednej piątej rodziców. Zamieszanie wywołują również różne grupy siedzeń samochodowych i system i-size.

Brak jasności oznacza, że 81 procent ankietowanych przez Co-op Insurance chce, aby informacje na temat przepisów dotyczących fotelików były szerzej dostępne.

Nick Ansley, szef ubezpieczeń komunikacyjnych w Co-op powiedział: “Rodzice dzieci w każdym wieku są wyraźnie zdezorientowani, jak najlepiej zachować bezpieczeństwo swoich dzieci w samochodzie. Chcemy nie tylko zwrócić na to uwagę, ale także chcemy pomóc rodzicom w lepszym doinformowaniu by mogli zakupić odpowiednie wyposażenie aby bezpieczne poruszać się po drogach”.

Jakie jest obecne prawo?

Część zamieszania związanego z korzystaniem z fotelików dziecięcych powstało w wyniku zmian wprowadzonych w 2016 i 2017 roku. Uporządkujmy to – siedzenia podwyższone lub foteliki dziecięce w takiej czy innej formie są obowiązkowe, dopóki dziecko nie osiągnie wieku 12 lat lub wzrostu 135 cm, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Jeśli zdecydujesz się oprzeć wybór fotelika na wysokości dziecka, musisz użyć tylnego siedziska z integralną uprzężą, aż Twoje dziecko skończy 15 miesięcy.

Jeśli wolisz opierać swoją decyzję na wadze dziecka, będziesz musiał użyć tylnego fotelika dziecięcego z wbudowaną uprzężą, dopóki dziecko nie osiągnie wagi 13 kg lub więcej. Następnie można używać fotelika dziecięcego skierowanego przodem lub tyłem do 18 kg, ale nadal należy go przytrzymywać za pomocą integralnej uprzęży lub osłony zabezpieczającej, która lepiej rozkłada obciążenie – przy trzypunktowych pasach bezpieczeństwa.

Od tej wagi dziecko może używać fotelika z podwyższonym oparciem lub poduszki podwyższającej. Od zeszłego roku sprzedaż nowych poduszek podwyższających bez pleców jest nielegalna, ale nadal można z nich korzystać legalnie.

Skąd mam wiedzieć, czy nowe miejsce zostało zatwierdzone?

Wszystkie nowe foteliki dziecięce zatwierdzone przez UE są oznaczone etykietą z symbolem “E”. Foteliki dziecięce i-Size są również oznaczone etykietą “R129”, podczas gdy fotele związane z masą ciała są oznaczone symbolem “E” oraz etykietą “ECE R44”.

Jak dopasować go do mojego samochodu?

Wszystkie foteliki dziecięce powinny być zamocowane na miejscu za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa, chyba że są one zaprojektowane do zainstalowania za pomocą punktów mocowania ISOFIX w samochodzie. Jeśli twój samochód nie jest wystarczająco szeroki, aby zmieścić trzy foteliki dziecięce na tylnym siedzeniu, trzeci musi być zamontowany z przodu pojazdu: każde dziecko w wieku poniżej trzech lat musi podróżować na odpowiednim foteliku.

A co z poduszkami powietrznymi?

Musisz wyłączyć boczną poduszkę bezpieczeństwa pasażera, jeśli usadowisz dziecko z przodu samochodu tyłem do kierunku jazdy. Jeśli usadowisz starsze dzieci w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy, wówczas poduszka powietrzna powinna pozostać włączona, ale należy przesunąć siedzenie pasażera do tyłu – do co najmniej środkowej części.

Czy nadal mogę używać mojego starego fotelika dziecięcego?

Tak, nowa ustawa nie jest retrospektywna, a właściciele nadal będą mogli używać swoich starych fotelików podwyższających. Jednak testy wykazały, że foteliki bez pleców są mniej bezpieczne dla Twojego dziecka.

Czy są jakieś wyjątki od nowego prawa?

Tak, nie musisz używać wzmacniacza ani fotelika dziecięcego, jeśli Twoje dziecko podróżuje taksówką. Muszą jednak podróżować z tyłu samochodu i zapinać pasy bezpieczeństwa, jeśli są w wieku powyżej trzech lat. Dzieci poniżej trzech lat nie powinny zapinać pasów bezpieczeństwa. Te same wyjątki dotyczą minibusów, autobusów i autokarów.

A co ze nagłymi przypadkami?

Dzieci w wieku powyżej trzech lat mogą podróżować, korzystając z pasa bezpieczeństwa tylko w sytuacjach awaryjnych, pod warunkiem że podróż jest konieczna, niespodziewana i tylko na niewielkiej odległości.

Natomiast dzieci w wieku poniżej 3 lat mogą podróżować na tylnym siedzeniu licencjonowanej taksówki bez fotelika dziecięcego lub pasa bezpieczeństwa w tych samych okolicznościach. Musisz jednak mieć świadomość, że zwolnienie nie dotyczy prywatnych samochodów, tylko taksówek i prywatnych przewoźników (tzw. minicab).

A co z samochodami klasycznymi?

Dzieci w wieku poniżej trzech lat muszą podróżować na foteliku; jeśli nie ma pasów bezpieczeństwa, nie mogą podróżować w tym pojeździe. Obejmuje to starsze klasyczne samochody, które nigdy nie zostały wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dzieci w wieku powyżej trzech lat mogą podróżować z tyłu samochodu bez użycia fotelika dziecięcego lub pasa bezpieczeństwa, jeśli nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Nie można również używać fotelika podwyższającego w siedzeniu skierowanym bokiem do kierunku jazdy, podobnie jak w starszych modelach Land Rover.

Źródło: scotsman.pl