Nicola Sturgeon z wizytą Auschwitz

0
Auschwitz - Concentration Camp by Catherine Bulinski (CC BY-ND 2.0)

Nicola Sturgeon podczas wizyty w Auschwitz powiedziała, że „przerażające zbrodnie przeciwko ludzkości” nie mogą zostać nigdy zapomniane.

Pierwsza minister wraz ze szkockimi studentami, odwiedziła wczoraj nazistowski obóz koncentracyjny i obóz śmierci. Wizyta w Oświęcimiu, mieście, w którym znajdował się obóz, odbyła się w ramach programu Holocaust Educational Trustfrom Auschwitz Project.

Uczestnicy projektu zobaczyli również koszary i krematoria byłego obozu, a w nich stosy rzeczy, które zostały przywłaszczone przez nazistów.

Kolejnym punktem zwiedzania był ośrodek śmierci w Birkenau, gdzie symbolicznie zapalono świece aby uczcić pamiętać o sześciu milionach Żydów zabitych podczas Holokaustu.

“Przywilejem jest dołączanie do uczniów z całej Szkocji – podczas lekcji w Auschwitz – bezpośrednio przeżyć z nimi w tym miejscu przerażające zbrodnie przeciwko ludzkości” – powiedziała Sturgeon.

“Musimy zapewnić, że Holocaust nigdy nie zostanie zapomniany. Praca organizacji Holocaust Educational Trust ma zasadnicze znaczenie dla edukacji młodych ludzi na temat Holokaustu i tego, co może się stać, jeśli uprzedzenia i rasizm staną się akceptowalne w społeczeństwie. Jestem dumna, że szkocki rząd jest w stanie wesprzeć ich w kontynuowaniu ich ważnej pracy i mam zaszczyt uczestniczyć w tej wizycie. “

Do pierwszej minister dołączyło 200 uczniów i nauczycieli ze szkół i uczelni wyższych w całej Szkocji.

Projekt opiera się na założeniu, że “słyszeć to nie to samo co widzieć”. Dotychczasowe lekcje z Auschwitz zebrały ponad 4000 szkockich studentów, a także 550 szkockich nauczycieli.

Karen Pollock, dyrektor naczelny organizacji Holocaust Educational Trust, powiedziała: “Lekcje z Auschwitz Project są istotną częścią naszej pracy, umożliwiając młodym ludziom poznanie Holokaustu w sposób, w jaki nie mogą tego zrobić w klasie. Wizyta umożliwia młodym ludziom przekonanie się, na czym ostatecznie może polegać rasizm, uprzedzenia i antysemityzm, a jego znaczenie pokazuje inspirującą pracę, którą studenci wykonują w swoich lokalnych społecznościach.”

“Ten projekt, który jest możliwy tylko tutaj przy wsparciu ze strony szkockiego rządu, pozostawia trwały wpływ na uczestników. Stojąc pod znakiem Arbeit Macht Frei, schodząc po charakterystycznych torach kolejowych i widząc ruiny komór gazowych, jest to coś, o czym ci młodzi ludzie nigdy nie zapomną. “

Źródło: scotsman.com