Przypadki unieważnienia ubezpieczenia samochodu

0
Young woman with car breaks down and she is calling the emergency services. Samochód fotografie designed by Jcomp - Freepik.com

Miliony kierowców mogą nieświadomie prowadzić swoje samochody bez ważnego ubezpieczenia z powodu zwykłego błędu.

Ubezpieczyciele wymagają, aby właściciele informowali ich o wszelkich modyfikacjach swoich samochodów, ale badania sugerują, że robi to tylko niewielka część ludzi – aby celowo obniżyć koszty, albo nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą.

Niepoinformowanie ubezpieczyciela o jakichkolwiek zmianach – nawet pozornie drugorzędnych, takich jak dopasowanie nawigacji satelitarnej lub dodawanie kalkomanii do samochodu – może unieważnić ubezpieczenie i postawić kierowcę w obliczu wysokiego rachunku, jeśli będzie miał wypadek.

Ostrzegani są szczególnie nabywcy samochodów używanych, aby sprawdzić, czy ich samochód spełnia pierwotną specyfikację, ponieważ dotychczasowi właściciele mogli dokonać modyfikacji, o których po prostu nie wiedzą.

Badania przeprowadzone przez firmę ubezpieczeniową GoCompare wykazały, że tylko 1,6% kierowców zadeklarowało zmiany w swoich samochodach, ale eksperci uważają, że odsetek modyfikowanych pojazdów jest znacznie wyższy.

Rzecznik GoCompare, Matt Oliver, powiedział: “Zazwyczaj modyfikacją jest coś, co nie jest standardem w samochodzie, co może obejmować np. felgi aluminiowe, system nawigacji satelitarnej, a nawet przyciemnione szyby – więc zawsze warto sprawdzić, jaki jest standard dla twojego modelu samochodu, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, gdy dochodzi do roszczenia. “

Mniej oczywiste zmiany, które wciąż wymagają poinformowania ubezpieczycieli, obejmują np. zamontowanie czujników parkowania czy zaczepów holowniczych.

Pan Oliver dodał: “Mniej niż dwa procent kierowców twierdzi, że ma zmodyfikowany samochodów, ale szacujemy, że liczba ta jest o wiele większa, co powoduje, że potencjalnie miliony kierowców są narażone na unieważnienie ubezpieczenia i odrzucenie roszczeń”.

“Różni ubezpieczyciele mają różne poglądy na temat tego, co stanowi modyfikację – więc zawsze mądrze jest powiedzieć swojemu ubezpieczycielowi o zmianach lub dodatkach, które wprowadzasz do swojego pojazdu w momencie ich dokonywania. W przeciwnym razie kierowca może znaleźć się w sytuacji odrzucenia roszczenia i ewentualnie unieważnienia swojego ubezpieczenia samochodu, które może wpłynąć na pełne ubezpieczenie, a nie tylko na ubezpieczenie samochodu.”

Źródło: scotsman.com