Donald Tusk: musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem

0
Donald Tusk by European People's Party (CC BY 2.0)

Scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek – powiedział Donald Tusk, który twierdzi że należy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy

Tusk opublikował w poniedziałek wieczorem list do unijnych przywódców, którzy wezmą udział w szczycie unijnym w Brukseli w środę i czwartek.

W najbliższą środę w Brukseli przywódcy “27” wysłuchają Theresy May premier Wielkiej Brytanii, a następnie spotkają się w własnym gronie, by rozmawiać o postępach negocjacji w sprawie Brexitu. Do rozpoczęcia unijnego szczytu w środę wieczorem nie przewidziano żadnych rozmów z Wielką Brytanią na temat Brexitu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przypomniał, że podczas unijnego szczytu w Salzburgu przywódcy zadeklarowali, że chcą osiągnąć postępy w rozmowach Brukseli z Londynem, tak aby zawrzeć porozumienie w październiku.

“Okazało się, że jest to bardziej skomplikowane, niż niektórzy mogli się spodziewać. Mimo to powinniśmy pozostać pełni nadziei i determinacji, ponieważ istnieje dobra wola kontynuowania tych rozmów po obu stronach. Ale jednocześnie musimy być odpowiedzialni i przygotować UE na scenariusz bez umowy, który jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej. Podobnie jak Wielka Brytania, Komisja rozpoczęła takie przygotowania i przedstawi nam je podczas szczytu” – wskazał.

“Chcę to powiedzieć jednak absolutnie jasno. Fakt, że przygotowujemy się do scenariusza braku umowy, w żadnym wypadku nie może nas odciągnąć od podjęcia wszelkich starań, aby osiągnąć jak najlepsze porozumienie, z korzyścią dla wszystkich stron. (…) Jak ktoś słusznie powiedział: Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione. Nie poddawajmy się” – poinformował.

Podczas szczytu przywódcy spotkają się na nieformalnym obiedzie w gronie “27”, aby omówić stan reformy unii gospodarczej i walutowej. Mario Centeno szef eurogrupy ma poinformować o postępach w pracach nad reformą, podczas gdy szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi przedstawi swoją ocenę sytuacji.

“W obecnym środowisku globalnym musimy skupić się przede wszystkim na wzmocnieniu odporności Europy również na froncie gospodarczym. Musimy dopilnować, aby do końca roku nastąpił znaczny postęp w reformie unii gospodarczej i walutowej” – napisał Tusk.

Źródło: pap.pl