Brexit: Raab i Barnier przeprowadzają rozmowy, aby rozwiązać “duże problemy”

0
Brexit Europe Britain Eu Politics Referendum by TheDigitalArtist (CC0 1.0)

W tym tygodniu rozpocznie się szczyt przywódców UE dotyczący Brexitu. W związku z tym negocjatorzy Brexit rozpoczęli spotkania aby spróbować rozwiązać “wielkie problemy”.

Rozmowy między Dominikiem Raabem z Wielkiej Brytanii a Michelem Barnierem z UE koncentrują się na Irlandii Północnej i przyszłych stosunkach gospodarczych.

Szkocki sekretarz David Mundell i przywódca szkockiej Partii Konserwatystów Ruth Davidson twierdzą, że nie zaakceptują sytuacji w której Irlandia Północna będzie traktowana inaczej.

W liście do premier Theresy May powiedzieli, że uczciwość Zjednoczonego Królestwa “pozostaje dla nas najważniejszą sprawą” i nie może być podważona przez jakąkolwiek umowę o wycofaniu z UE.

Poinformowali, że nie będą tolerować sytuacji, w której Irlandia Północna pozostanie w unii celnej i jednolitym rynku, podczas gdy reszta Zjednoczonego Królestwa będzie znajdowała się poza nią.

Źródło bliskie pani Davidson stwierdziło, że kwestia ta jest “czerwoną linią” dla niej, podczas gdy źródło zbliżone do pana Mundella powiedziało BBC: “Jeśli nie zgadzasz się z polityką rządu” rezygnacja ze stanowiska byłaby “logicznym rozwiązaniem”.

Spotkanie Raab-Barnier pojawia się wśród sprzecznych sygnałów, czy obie strony zbliżają się do porozumienia dotyczącego warunków wyjścia Wielkiej Brytanii w marcu.

W sobotę wieczorem niemiecka gazeta Suddeutsche Zeitung poinformowała o osiągnięciu porozumienia między panią May a UE, a które zostanie ogłoszona w najbliższy poniedziałek.

Ale biuro pani premier poinformowało BBC, że raport jest “w 100%, kategorycznie nieprawdziwy”.

Źródło: bbc.co.uk