NHS walczy z oszustwami

0
Medicine bottles and tablets on wooden desk Food fotografie designed by Xb100 - Freepik.com

Aby wyeliminować oszustwo, pacjenci ubiegający się o bezpłatne recepty w Anglii muszą poddać się kontroli przed wydaniem leków.

Oszustwo dotyczące recept kosztuje obecnie NHS szacunkowo 256 milionów funtów rocznie.

Nowy, cyfrowy system, który zostanie wdrożony w przyszłym roku, da możliwość pracownikom aptek w weryfikacji, kto ma prawo do darmowych leków.

W przeszłości farmaceuci sprzeciwiali się już podobnym planom, argumentując to, zmniejszeniem zaufania ze strony pacjentów.

Sandra Gidley z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego powiedziała: “A co, jeśli komputer powie” nie?” To prawdziwy dylemat.

“Czasami ktoś ma bezpłatne recepty zgodnie z prawem,  bedace wyjatikem medycznym – na przykład diabetycy – i mogą zapomnieć o odnowieniu, a system powie “nie “.

„Nie powinno to nas zatrzymywać przed wydaniem insuliny diabetykowi”.

“Myślę więc, że jest to system najeżony problemami.”

Obecnie pacjenci albo mają wystawiane świadectwa zwolnienia, albo podpisują tyl, stwierdzając, że nie muszą dokonywać opłaty w wysokości 8,80 funta.

Organ NHS Business Authority przeprowadza wyrywkowe kontrole, ale tylko po wydaniu leku.

W latach 2016-2017 zostały nałożone kary w wysokości 100 funtów za fałszywe roszczenia. Liczba tych mandatów podwoiła się do ponad 900 000.

Nowe podejście będzie wymagało od farmaceutów sprawdzenia w systemie czy został wystawiony certyfikat przed wydaniem leków.

Pan Hancock powiedział: “Przesłanie jest jasne: NHS nie jest już łatwym celem i jeśli spróbujesz go okraść, poniesiesz konsekwencje.”

Anglia jest jedyną częścią Wielkiej Brytanii, która pobiera opłaty za receptę.

Królewskie Towarzystwo Farmaceutyczne i Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne poinformowały, że wiele z tych kar wynika z tego, że niektórzy ludzie nie prawidłowo wypełnią dokumenty lub zapominają o odnowieniu recept, a nie z umyślnie popełnionego oszustwa.

Mówili, że najprawdopodobniej dotknie to osoby cierpiące na choroby długotrwałe i te o niskich dochodach.

Oszustwa te szacuje się na koszt NHS 1,2 miliarda funtów rocznie, czyli około 1% całkowitego budżetu.

Kontrole recept są częścią serii środków mających na celu zapobieganie oszustwom w wysokości 300 mln funtów do kwietnia 2020 r.

Inne środki obejmują zespół ds. zwalczania nadużyć finansowych skierowany przeciwko nieuczciwym dentystom i farmaceutom, którzy pobierają pieniądze od NHS za pracę, której nie wykonali.

Źródło: bbc.co.uk