Storm Callum dotarł do Wielkiej Brytanii

0
Storm Surge Hurricane Violent Weather Storm by Wickedgood (CC0 1.0)

Zła pogoda powoduje zakłócenia w podróży i pozostawia ponad 1000 domów bez prądu

Huragan Callum dotarł do części Zjednoczonego Królestwa z prędkością wiatru o wartości do 76 mil na godzinę. Dodatkowo pada ulewny deszcz. Wszystko to spowodowało, że ponad 1000 domów pozostało bez prądu i elektryczności.

Silne wiatry nawiedziły Wyspy Scilly, południowo-zachodnią Anglię, Walię i północno-zachodnią Anglię. Odnotowano 60 mil w Camborne w Kornwalii i Milford Haven w Pembrokeshire.

Ulewne deszcze i silny wiatr spowodowały wydanie ostrzeżenia o powodziach i zakłóceniach podróży w Wielkiej Brytanii. Policja wydała 36-godzinne pomarańczowe ostrzeżenie dla znacznej części południowej Walii, zauważając, że intensywne opady mogą stanowić zagrożenie dla życia. Żółte ostrzeżenia pogodowe zostało ogłoszone do północy w piątek w pozostałej części Walii oraz w dużej części północnej Anglii i południowej Szkocji.

Western Power Distribution poinformowało, że w południowo-zachodniej Anglii pozostało ponad 950 domów bez prądu, a w południowej Walii jest ich prawie 100. W Irlandii Północnej setki domów i firm odnotowało spadek mocy.

W piątek rano niektóre loty zostały odwołane na lotniskach w Cardiff i Exeter, a pasażerowie kolei w Walii i południowo-zachodniej Anglii zostali ostrzeżeni o zakłóceniach w transporcie z powodu silnych wiatrów.

Policja z Cheshire poinformowała, że ​​w piątek rano otrzymała “sporo” zawiadomień związanych z pogodą, podczas gdy policja na Isle of Man ostrzegała kierowców o wietrznych i deszczowych warunkach, powodujących problemy na drogach.

Meteorolog Met Office, Alex Burkhill, powiedział: “Mamy ostrzeżenie przed wiatrem, które obejmuje całą zachodnią stronę Wielkiej Brytanii. To może spowodować zakłócenia na drogach i prawdopodobnie nastąpi zamknięcie niektórych mostów oraz przerwy w zasilaniu”.

“Mamy również żółte i pomarańczowe ostrzeżenia od 50 mm do 150 mm deszczu dla Walii. To spora ilość deszczu, która może spowodować powódź”.

Sioned Warrell, kierownik służby ds. zasobów naturalnych Walii, powiedział: “Prognozy deszczu przewidują powódź w tym tygodniu, szczególnie w południowej i zachodniej Walii, i namawiamy ludzi do przygotowania się”.

Warrell dodał: “Nasze zespoły robią wszystko, co mogą, aby zmniejszyć ryzyko dla społeczności, ale jeśli jest zagrożenie powodzią, chcemy się upewnić, że ludzie robią wszystko, co mogą, aby zachować bezpieczeństwo.”

Źródło: theguardian.com