Brexit – Status Wielkiej Brytanii dobiegnie końca w Europolu

0
Merseyside Police by André Gustavo Stumpf (CC BY 2.0)

Wiodący europejski prawnik w Szkocji ostrzegł, że wpływ na transgraniczny wymiar sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii, po przeprowadzeniu Brexitu, nie zachowuje członkostwa w Europolu i uczestnictwa w europejskim nakazie aresztowania (EAW).

Sędzia Ian Forrester, który zasiada w Trybunale Sprawiedliwości Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, powiedział, że siły policyjne w Wielkiej Brytanii staną w obliczu “luki” w swoich możliwościach, co będzie konsekwencją Brexitu. Przez co policja nie będą już w stanie współpracować z europejskimi odpowiednikami, na tej samej podstawie co teraz.

Podczas gdy Londyn i Bruksela powiedziały, że są zobowiązane do ścisłej współpracy w zakresie działań policyjnych i bezpieczeństwa po Brexit, niepewność otacza udział Wielkiej Brytanii w Europolu – europejskiej agencji policyjnej – oraz korzystanie z ENA, co pozwala na szybką ekstradycję podejrzanych w UE.

W sumie 1101 podejrzanych zostało zatrzymanych, a 956 zostało ekstradowanych do Wielkiej Brytanii z UE poprzez ENA w latach 2010-2016.

Jednak oczekuje się, że Zjednoczone Królestwo odejdzie od tej umowy, ponieważ kilka państw członkowskich UE ma konstytucyjny zakaz ekstradycji poza blokiem.

Pan Forrester powiedział w Europolu: “Kiedy mówimy o egzekwowaniu prawa w sprawach karnych, dochodzeniach karnych, muszą istnieć ramy prawne”.

“Nie można tego zrobić na podstawie przyjaznego, serdecznego zrozumienia”.

“Jeśli te mechanizmy miałyby przestać obowiązywać w Wielkiej Brytanii, to coś nowego musi zająć ich miejsce… należy założyć, że istnieje luka”.

Źródło: scotsman.com