Różnica w wynagrodzeniu w kategoriach etnicznych

0
Digital composition of businessman running with briefcase on boardwalk against sky in background Tło fotografie designed by Creativeart - Freepik.com

Premier Theresa May ogłosiła plan dotyczący wyrównywania wynagrodzenia w kontekście etnicznym – firmy mogą zostać zmuszone do ujawniania różnic w wynagrodzeniu, tak aby pomóc mniejszościom w otrzymywaniu odpowiedniej i sprawiedliwej pensji.

Pani premier rozpoczęła konsultacje na temat tego, czy obowiązkowe raportowanie pomoże zaradzić różnicom w wynagrodzeniach i perspektywach kariery zawodowej dla mniejszości.

Uznała, że ​​mniejszości często “czują się, jakby uderzały w mur” w pracy.

Krok ten wynika z decyzji, aby firmy ujawniły różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Downing Street poinformowało, że konsultacje pozwolą firmom na dzielenie się poglądami na temat tego, jakie informacje powinny być publikowane “w celu umożliwienia podjęcia zdecydowanych działań”, jednocześnie unikając “nadmiernych obciążeń dla przedsiębiorstw”. Konsultacje potrwają do stycznia.

W zeszłym roku przeprowadzona przez rząd kontrola dywersyfikacji wyników wykazała bardzo zróżnicowane wyniki w obszarach obejmujących edukację, zatrudnienie, zdrowie i wymierzanie sprawiedliwości w sprawach karnych pomiędzy białymi i mniejszościowymi grupami etnicznymi w Wielkiej Brytanii.

Pani May powiedziała: “Naszym celem jest teraz upewnienie się, że brytyjskie organizacje, izby posiedzeń i kierownictwo wyższego szczebla rzeczywiście odzwierciedlają miejsca pracy, którymi zarządzają, a środki, które przyjmujemy dzisiaj pomogą pracodawcom zidentyfikować działania potrzebne do stworzenia bardziej sprawiedliwego i bardziej zróżnicowanego rynku pracy.”

Premier ma również zaprezentować kartę Race at Work podpisaną przez firmy, w tym giganta księgowego KPMG, firmę reklamową Saatchi & Saatchi oraz organy sektora publicznego, w tym NHS England i służby cywilne.

Karta, zaprojektowana z myślą o biznesie we Wspólnocie, zobowiązuje sygnatariuszy do zwiększania rekrutacji i rozwoju kariery pracowników należących do mniejszości etnicznych.

Premier powiedziała: “Każdy pracownik zasługuje na możliwość rozwoju i wykorzystania swojego potencjału w wybranej przez siebie dziedzinie, niezależnie od tego, jakiego są pochodzenia – zbyt często pracownicy mniejszości etnicznych czują, że uderzają w mur, jeśli chodzi o postępy w karierze.”

Konsultacje z zadowoleniem przyjęła grupa pracodawców CBI. Matthew Fell, główny dyrektor ds. Polityki w Wielkiej Brytanii, powiedział: “Przejrzystość może być katalizatorem działań mających na celu wyrównaniu różnicy w wynagrodzeniach etnicznych, podobnie jak w przypadku płci.”

Poparła ją również Komisja ds. Równości i Praw Człowieka, a jej przewodniczący David Isaac powiedział: “Rozszerzenie obowiązku zgłaszania poza płeć da… pracodawcom wgląd w to, czego potrzebują, aby zidentyfikować i usunąć bariery utrudniające personelowi mniejszości etnicznej wstępowanie na najwyższy poziom w ich organizacjach. “

Źródło: bbc.co.uk