Brexit – Program Uniwersytetu “podwójna narodowość”

0
Microbiology testing by Geoffrey Whiteway (CC0)

Po Brexicie największy brytyjski uniwersytet planuje “niepowtarzalne” porozumienie z niemieckim uniwersytetem, w którym personel będzie mianowany wspólnie przez obie instytucje, w celu utrzymania dostępu do unijnego finansowania badań dla brytyjskich naukowców.

Imperial College London, zaliczany do grona 10 najlepszych uniwersytetów na świecie, podpisał umowę partnerską z Uniwersytetem Technicznym w Monachium.

Umowa stworzy stanowiska akademickie wspólnie rekrutowane i udostępniane przez brytyjskie i niemieckie uniwersytety, przy czym personel ten ma formę akademickiego podwójnego obywatelstwa.

Obie uczelnie specjalizują się w nauce i technologii, a wspólne badania będą dotyczyły takich dziedzin, jak: informatyka, medycyna, bioinżynieria, fizyka i lotnictwo.

Intencją jest, aby ci “wspólni” naukowcy – czy to niemieccy czy z Wielkiej Brytanii, czy to z siedzibą w Londynie, czy w Monachium – nadal mieli uprawnienia do projektów badawczych UE oraz dostęp do funduszy UE, za pośrednictwem Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

Niemiecki uniwersytet twierdzi, że “wyśle silny sygnał przeciwko zagrożeniom związanym z nowymi barierami w europejskiej przestrzeni naukowej”.

Przywódcy uniwersytetów w Wielkiej Brytanii martwili się o utratę dostępu do sieci badawczych, które są często organizowane i finansowane w skali międzynarodowej.

Imperial College i Uniwersytet Techniczny w Monachium współpracowały wcześniej w ramach 21 projektów badawczych finansowanych ze środków europejskich.

Czołowi czterej najwięksi indywidualni odbiorcy unijnych środków na badania pochodzą z Wielkiej Brytanii – z Oksfordu, Cambridge, University College London i Imperial College.

W obecnej rundzie finansowania badań UE Imperial otrzymał 161 mln euro (141 mln funtów).

Jednak brytyjskie uniwersytety obawiają się, że po Brexit nie będą mogły dołączyć do następnej, jeszcze większej rundy badawczej, wartej około 100 miliardów euro (88 miliardów funtów).

Oprócz finansowania, mówią, że ważne jest, aby pozostać częścią najnowszych osiągnięć w badaniach, w dziedzinach takich jak transport, robotyka, neuronauka i sztuczna inteligencja.

Największe skupiska pracowników pochodzących z UE znajdują się również na tych wiodących uniwersytetach badawczych – w Oksfordzie, Cambridge, University College London, Imperial i King’s College London

Jedna czwarta pracowników akademickich Imperial i około jednej piątej studentów pochodzi z innych krajów UE. Profesor Alice Gast powiedziała: “Imperial jest i pozostanie europejską uczelnią”.

“Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zachować historyczne osiągnięcie nieograniczonej współpracy europejskiej”, powiedział profesor Wolfgang Herrmann, przewodniczący Politechniki w Monachium.

Niemiecki uniwersytet oczekuje również partnerstwa z Imperial College, aby pomóc mu w licytowaniu udziału w projektach badawczych.

Na początku tego roku uniwersytet ogłosił umowę z Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji, aby współfinansować laboratorium matematyczne w Londynie, które umożliwi brytyjskim matematykom taki sam dostęp do funduszy UE, jak francuski personel.

Zgodnie z dotychczasowymi planami Brexitu rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zagwarantowania każdej gotówki obiecanej brytyjskim uniwersytetom z bieżących funduszy unijnych na badania, które będą realizowane do 2020 roku.

W przypadku badań UE przeprowadzonych po Brexit, rząd Wielkiej Brytanii zasugerował, aby płacić za status członka stowarzyszonego. Jednak warunki uczestnictwa – i to, czy brytyjskie uniwersytety mogą pozostać beneficjentami netto – będą nadal musiały być negocjowane.

Ludovic Highman, starszy pracownik naukowy w Centrum Globalnego Szkolnictwa Wyższego, mówi, że czołowe brytyjskie uniwersytety badawcze budują szereg strategicznych partnerstw z europejskimi uniwersytetami.

Mówi, że martwi się utrzymywaniem dostępu do personelu UE i ekspertyz badawczych, a także szukaniem sposobów ochrony kwalifikowalności do finansowania.

Ale ostrzega, że wciąż pozostaje wiele do ustalenia, “zasady gry można zmienić w każdej chwili”.

Źródło: bbc.co.uk