Ulewny deszcz powoduje powodzie w niektórych częściach Szkocji

0
Flooded Compact Cars on Side of the Street. Nature Distasters Photo Collection. Samochód fotografie designed by Welcomia - Freepik.com

Rozległe powodzie i osunięcia ziemi powodują problemy w niektórych częściach Szkocji po długotrwałym silnym deszczu.

W mieście Oban kilka nisko położonych obszarów zostało zalanych, powodując unieruchomienie pojazdów.

W Wester Ross pasażerowie samochodu zostali uratowani przed powodzią na skrzyżowaniu A832 Badachro, w pobliżu Gairloch. Natomiast z powodu wielu obsuwisk zamknęło A83 w Rest Be Thankful in Argyll, na odcinku prawie 60 mil.

Ostrzeżenie “Met Office” przed ulewnym deszczem obowiązywało do północy w większości zachodniej Szkocji.

Szkocka Agencja Ochrony Środowiska (SEPA) wydała sześć ostrzeżeń powodziowych – dla Strathglass, Moy Bridge, Invermoriston i Strath Oykel, Glen Lyon i Spey Dam do Newtonmore – oraz osiem ostrzeżeń o powodzi. Ostrzeżenie o powodzi dla parku Pollok Country już zostało odwołane.

W Oban większość parku handlowego przy drodze Lochavullin została zatopiona. Policja doradza ludziom, aby unikali Lochavullin Road i Lynn Road.

Rzeczniczka Argyll and Bute Council powiedziała, że wiele nizinnych odcinków Oban, otaczających Lochavullin, zostało zalanych.

“W okolicy są pompy, które poradzą sobie z rozsądnymi ilościami wody, ale nie ilością wody, której doświadczyliśmy przez weekend i początek tygodnia”.

Policja oświadczyła, że zdarzały się liczne kolizje na trasach dojazdowych do pracy, w tym wypadek czterech samochodów w kierunku zachodnim M8 w pobliżu skrzyżowania 27 i kolejny wypadek czterech pojazdów na wschodnim A92 w pobliżu Cowdenbeath w Fife.

Katastrofa na A85 w pobliżu Dalmally, która zamknęła drogę w obu kierunkach i wpłynęła na trasę Rest and Be Thankful, została już usunięta.

A83 w tym obszarze była szczególnie podatna na osunięcia ziemi, a w ostatnich latach przeprowadzono prace mające na celu zmniejszenie ryzyka dla kierowców.

Bear Scotland powiedział, że część osuwiska została złapana w jednym z niedawno zainstalowanych ogrodzeń łagodzących obwałowania lądu na dole stoku powyżej A83.

Stwierdzono, że nie jest obecnie bezpieczne ponowne otwarcie drogi lub Starego Szlaku Wojskowego z powodu intensywnego deszczu, który nadal wpływa na zbocza znajdujące się nad jezdnią. Mamy jednak nadzieję, że Stara Droga Wojskowa zostanie otwarta w środę po południu.

Tommy Deans, kierownik North Scotland w Bear North, powiedział: “Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ocenić nachylenie i rozmiar gruzu ze stromego zbocza nad jezdnią”.

“Na tym etapie jest mało prawdopodobne, że będziemy mogli bezpiecznie otworzyć A83 lub Stary Szlak Wojskowy, dopóki nie będziemy absolutnie pewni, że stok w Rest and Be Thankful jest bezpieczny, i do tego czasu zachęcamy użytkowników dróg do podążania za trasę przez Dalmally lub rozważenie alternatywnej opcji podróży. “

Dodał, że kierowcy powinni sprawdzić Traffic Scotland, aby uzyskać najnowsze informacje.

Western Ferries będzie obsługiwać cztery statki, aby utrzymać ruch pomiędzy Argyll i Inverclyde, gdy droga jest zamknięta.

Donald Clark, który prowadzi hotel George w Inverary i zasiada w grupie zadaniowej A83, powiedział, że zamknięcie drogi miało duży wpływ na społeczność i lokalne firmy.

Według strony internetowej Sepa Floodline Scotland, powódź na A832 w pobliżu Gairloch została spowodowana przez wystąpienie wód z pobliskiej rzeki. SEPA powiedział, że woda znajdowała się “co najmniej” powyżej poziomu kół samochodu.

Droga Glen Salach (B845 Ardchattan do Barcaldine) jest nieprzejezdna ze względu na obsunięcie się ziemi.

Rzecznik powiedział, że inna droga w pobliżu była zablokowana przez gruz z tego samego obsuwiska, jednak droga Ratagan-Letterfearn została już oczyszczona i ponownie otwarta.

Usługi ScotRail zostały zakłócone między Glasgow Central i Ayr z powodu uszkodzeń dokonanych przez upadające drzewa, co wpłynęło na trakcję elektryczną w Elderslie w Renfrewshire.

Upadłe drzewo uszkodziło także trakcję w pobliżu Belshill, powodując opóźnienia.

CalMac poinformował, że niektóre rejsy promem zostały odwołane, a inne uległy zakłóceniom.

W najbliższych dniach oczekuje się poprawy pogody co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na tych terenach.

Źródło: bbc.co.uk