Skandal z odpadami medycznymi z NHS

0
Sharps container by Coastal Elite (CC BY-SA 2.0)

NHS zerwał kontrakt z firmą zajmującą się odpadami medycznymi po tym jak setki ton odpadów klinicznych ze szpitali mogły gromadzić się na terenie ich firmy.

Minister zdrowia Stephen Barclay powiedział, że poczyniono nowe ustalenia w celu zastąpienia usługi przez Healthcare Environmental Services (HES).

HES twierdzi, że chociaż zbierało również niektóre części ciała, to anatomiczne odpady były prawidłowo przechowywane zgodnie z wytycznymi.

Zlikwidowano odpady z wielu szpitali w Anglii i Szkocji.

Rząd poinformował, że Agencja Ochrony Środowiska (EA) po raz pierwszy podniosła alarm dotyczący tego problemu pod koniec lipca. Potwierdzono również, że nie było “absolutnie żadnego ryzyka”, dla zdrowia pacjentów lub szerszej publiczności.

W oświadczeniu dla Parlamentu, Barclay powiedział, że NHS Improvement stwierdził, że HES “nie udowodnił, że działają w granicach umownych limitów”.

“W związku z tym 15 oddziałów NHS doręczyło formalnie HES zawiadomienia o wypowiedzeniu, aby rozwiązać umowy o 16.00 w niedzielę” – powiedział.

Poczyniono nowe ustalenia, aby firma Mitie “wkroczyła i zastąpiła tego usługodawcę”, a “służby NHS nadal działają normalnie”, powiedział poseł Barclay.

Pan Barclay poinformował również, że głównym problemem było to, że zbyt wiele odpadów zostało przetrzymywanych w HES na wielu składowiskach i zakładach przetwarzania odpadów.

“Podczas gdy odpady były bezpiecznie przechowywane, nie były przetwarzane i usuwane w odpowiednim regulacyjnym terminie. W żadnym momencie nie miało to wpływu na zdrowie publiczne ani żadne opóźnienie w zakresie zdolności NHS do przeprowadzania operacji” – powiedział.

Agencja Środowiska stwierdziła, że ​​HES naruszył swoje pozwolenia środowiskowe w czterech z sześciu zakładów zajmujących się odpadami klinicznymi – dzięki większej ilości odpadów na terenie niż zezwala na to pozwolenie i niewłaściwemu ich przechowywaniu.

EA wszczęła dochodzenie w sprawie karnej.

Firma zajmująca się utylizacją odpadów ma obowiązek utrzymywania swoich umów NHS w Szkocji pomimo ich pozbawienia w Anglii i Walii. Rząd Szkocji stwierdził, że decyzja nie ma tutaj zastosowania, a istniejące umowy nie zostały naruszone.

Źródło: bbc.co.uk