Przedstawiciele Irlandii Północnej rozmawiają z Brukselą

0
ALDE Group exchange of views with Michel Barnier by ALDE Communication (CC BY-ND 2.0)

Przedstawiciele dwóch głównych partii Irlandii Północnej mają zaplanowane spotykania z głównym negocjatorem UE, Michelem Barnier, aby omówić kwestie związane z Brexitem.

Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) i Ulster Unionists (UUP) przeprowadzą dwa osobne spotkania w Brukseli.

Pan Barnier ostatnio wezwał do “niedramatyzowania” nad tak zwaną Brexitową ochroną dotyczącą irlandzkiej granicy.

Negocjator UE przeprowadził w zeszły piątek rozmowy z czterema innymi partiami Irlandii Północnej.

Szefowa DUP, Arlene Foster, ostrzegła, że partia nie poprze porozumienia w sprawie Brexitu, które może doprowadzić do nowych kontroli towarów trafiających do Irlandii Północnej z innych części Wielkiej Brytanii.

Przed wtorkowym spotkaniem powiedziała: “Jednolity rynek w Zjednoczonym Królestwie musi być chroniony bez tworzenia nowych granic między Irlandią Północną i Wielką Brytanią”.

“Ponad 70% wszystkich towarów opuszczających port Belfastu trafia do Wielkiej Brytanii, a stworzenie bariery dla tego handlu byłoby katastrofalne”.

Lider UUP, Robin Swann, powiedział, że bardzo ważne jest, aby głos unionistów był słyszalny w tej krytycznej fazie negocjacji Brexit.

“Jako zwolennicy unii, jest dla nas ważne, aby integralność konstytucyjna Zjednoczonego Królestwa była zachowana w całym tym procesie, ale jest również jasne, że pod względem ekonomicznego dobrobytu w Irlandii Północnej jakakolwiek granica wzdłuż Morza Irlandzkiego byłaby równie szkodliwa”- powiedział.

W sobotę urzędnicy UE wyrazili optymizm, że umowa z Brexitem może zostać sfinalizowana do końca roku.

Ale irlandzki taoiseach (premier) Leo Varadkar powiedział, że wciąż jest “sporo pracy do zrobienia”.

Sekretarz Irlandii Północnej, Karen Bradley, powiedziała na konferencji Partii Konserwatywnej, że “nigdy nie zezwoliłaby na granicę na Morzu Irlandzkim”.

Zjednoczone Królestwo ma opuścić UE w dniu 29 marca 2019 r.