Czy Nicola Sturgeon zapewni Szkocji niepodległość?

0
Nicola Sturgeon, First Minister of Scotland by Arctic Circle (CC BY 2.0)

Przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon zapowiedziała w niedzielę, że przedstawi swe plany dalszych działań na rzecz niepodległości Szkocji.

Wczoraj rozpoczęła się w Glasgow trzydniowa coroczna konferencja SNP, podczas której współpracownicy Sturgeon będą ją dopytywać o konkretne plany dotyczące sposobu uzyskania niezawisłości przez Szkocję, w momencie finalizacji Berxitu oraz jej kadencji na stanowisku szefowej autonomicznego szkockiego rządu – donosi Reuters.

– Gdy Theresa May wróci i powie “Osiągnęłam porozumienie”, dokonamy jego oceny. Wydaje się, że w listopadzie będę mogła przedstawić moje poglądy na temat dalszych kroków na tym etapie.

Dodała jednocześnie, że Brexit zwiększył poparcie dla szkockiego dylematu – być zmuszonym do opuszczenia Unii Europejskiej, choć głosowało się przeciwko temu – i że uzyskanie niepodległości jest nieuchronne.

– Uważam, że niepodległość Szkocji dojdzie do skutku. Brexit bardzo wyraźnie uwidocznił kwestie z tym związane – ten deficyt demokracji, jakiego doświadczaliśmy przez ostatnie dwa lata – zaznaczyła przywódczyni SNP.

Jednakże brytyjski rząd uważa problem niepodległości Szkocji za ostatecznie rozstrzygnięty na mocy referendum z 2014 roku, kiedy to jej mieszkańcy większością 55 do 45 proc. głosów opowiedzieli się za pozostaniem w składzie Zjednoczonego Królestwa.

W referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku przewaga przeciwników wyjścia z UE nad zwolennikami opcji przeciwnej wyniosła w Szkocji 62 do 38 proc., ale nie zdołało to zmienić odwrotnego rezultatu głosowania w skali całej Wielkiej Brytanii.