W Edynburgu odbył się marsz niepodległości Szkocji

0
All under one banner ... by Christine McIntosh (CC BY-ND 2.0)

Dziesiątki tysięcy ludzi przemaszerowało przez Edynburg, popierając szkocką niepodległość.

Pomimo zakazu ze strony organu odpowiedzialnego za park, ogromne zgromadzenie zwolenników uzyskania niepodległości Szkocji, przemaszerowało przez park Holyrood.

Historic Environment Scotland podało w sobotę, że jej priorytetem jest “ułatwienie bezpiecznego marszu”.

Wcześniej mówili, że nie można przeprowadzić rajdu, ponieważ wydarzenia o charakterze “politycznym” nie są dozwolone na terenie parku.

Gary J Kelly z organizacji All Under One Banner powiedział, że wierzy, że około 100 000 osób wzięło udział w marszu.

Pan Kelly powiedział, że frekwencja pokazała, że istnieje chęć konstytucyjnej zmiany.

Skrytykował również oświadczenie Historic Environment Scotland, które nie zezwalało na “polityczne wydarzenia” w obrębie swoich nieruchomości.

Zwolennicy niepodległości zaczęli gromadzić się w stolicy w sobotę rano, aby wyruszyć z Johnston Terrace o 13: 00, do park, który znajduje się obok budynku Parlamentu Szkockiego i jest zarządzany przez organizację publiczną Historic Environment Scotland.

W piątek członkowie All Under One Banner odnieśli „zwycięstwo”, gdyż uzyskali zgodę na przeprowadzenie marszu.

Ale w zeszły piątek Historic Environment Scotland poinformowała BBC Scotland, że policja nie uchyliła zakazu i że All Under One Banner wciąż nie ma pozwolenia na “ustawianie straganów, inscenizacji i innych stanowisk w Holyrood Park”.

W sobotę rzeczniczka Historic Environment Scotland powiedziała: “Naszym priorytetem na dziś jest współpraca z naszymi partnerami, w tym z Policją Szkocją, aby ułatwić bezpieczny marsz przez Holyrood Park”.

Policja twierdzi, że Council w Edynburgu szacuje, że około 20 000 osób wzięło udział w marszu.

Insp. Murray Starkey z policji Szkocji powiedział: “Zakłócenia w centrum miasta były zgodne z oczekiwaniami, a wszystkie drogi zostały ponownie otwarte zgodnie z planem.” Queen’s Drive została tymczasowo zamknięta, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

“Został zastosowany jeden areszt w związku z drobnym wykroczeniem”.

“Zarówno uczestnicy, jak i szersza publiczność są wdzięczni za cierpliwość i współpracę podczas dzisiejszego wydarzenia.”

All Under One Banner poinformowali, że są legalnie uprawnieni do korzystania z Holyrood Park ponieważ zgodnie z prawem kraju “wolno wędrować”.

Mówią, że Ustawa o reformie rolnej umożliwia im pozostanie w parku w celach rekreacyjnych i edukacyjnych.

Jednak zasady mówią, że należy również szanować prawa innych.

Marsz odbył się dzień przed otwarciem jesiennej konferencji SNP w Glasgow.

Źródło: bbc.co.uk