Ryanair wycofuje się z Polski

0
Ryanair by John Clarke (CC BY 2.0)

Spółka Ryanair DAC poinformowała, że od 1 stycznia 2019 roku wycofuje się z Polski, zostanie on zstąpiony spółką Warsaw Aviation. W związku z taką zmianą pracownicy będą musieli przejść na samozatrudnienie – podaje Rynek Lotniczy.

Pracownicy Ryanair zostali o tej zmianie poinformowani w połowie września. Aktualnie byli zatrudnieni w oparciu o irlandzkie prawo pracy, jednakże po przejściu do nowej spółki Warsaw Aviation, zostaną zmuszeni do założenia własnych działalności gospodarczych w Polsce.  Oznacza to dla nich m.in. pozbawienie ochrony socjalnej czy radykalne zmniejszenie świadczeń emerytalnych.

Natomiast dla Ryanair to duża oszczędność. Pracownicy jednak stracą – przerzucone na nich zostaną koszty prowadzenia działalności.

„Wyliczyliśmy, że aby nadal mieć świadczenia emerytalne na poziomie tych, oferowanych nam w Irlandii, musielibyśmy płacić ZUS-owi w Polsce miesięcznie 5 tys. zł” – powiedziała Justyna Boczkur, przewodnicząca związku zawodowego CWR Poland.

Irlandzki przewoźnik na zaakceptowanie nowych warunków dał swoim pracownikom czas do 30 września.

„Już teraz zarabiamy 40% mniej niż nasi koledzy z zagranicy, pracujący na tych samych połączeniach. Widać wyraźnie, że jesteśmy dla Ryanair krajem drugorzędnym i polem doświadczalnym” dodała Justyna Boczkur.

Pracownicy zwrócili się do Ryanair z pytaniem co stanie się z tymi osobami, które nie zgodzą się na warunki zaproponowane przez spółkę? Władze odpowiedziały, że otrzymają oni „listę z propozycjami”. Jakimi propozycjami? Tego nie wiadomo, podsumowuje Boczkur, cytowana w Rynku Lotniczym.

W rzeczywistości przewoźnik nigdzie się z Polski nie rusza, a zmiany są w dużej mierze formalne. Przede wszystkim ze spółki Ryanair samoloty wykonujące operacje w Polsce będą przerejestrowane do Ryanair Sun, założonej w Polsce firmy czarterowej. Jak tłumaczył Michał Kaczmarzyk, prezes czarterowej spółki Ryanair Sun, przewoźnik działa już na tak dużą skalę, że wygodniejsze będzie zarządzanie polskimi operacjami z Polski, a nie z Irlandii.

Zmiany dotyczą jednak także pracowników. Okazuje się, że kierownictwo Ryanair zaproponowało nowe kontrakty, które już od października mają zastąpić umowy o pracę. Mają być one zawierane między Warsaw Aviation, spółką córką Ryanair Sun, a stewardesami i stewardami, po tym jak założą oni własną jednoosobową działalność gospodarczą. Nie będą już jak dotychczas pracownikami Ryanair, ale jego kontrahentami.

Przy przejściu na własną działalność gospodarczą pracownicy stracą płatne urlopy (teraz mają płatne 20 dni wolnego) i chorobowe. Nie będą też przysługiwały urlopy macierzyńskie czy tacierzyńskie. Kontrakt może też być natychmiast rozwiązany w razie długotrwałej choroby pracownika.

Źródło: Rynek Lotniczy