Kradzież z konta bankowego. Winna karta zbliżeniowa?

0
Ec-Cash Paymentsatm Money Cashless Credit Card by flyerwerk (CC0 1.0)

Kradzieże pieniędzy z kart płatniczych zdarzają się coraz częściej na całym świecie. Regularnie pojawiają się informacje, że komuś zniknęły z konta pieniądze za produkty albo usługi, o których nie miał pojęcia. Jak sobie radzić, kiedy przestępcy ukradli nasze pieniądze?

Coraz więcej osób używa kart zbliżeniowych (contactless) w sklepach, kawiarniach czy stacjach benzynowych. Taką metodę płatności można stosować też korzystając z transportu miejskiego w Londynie.

Winna karta zbliżeniowa?

Do kradzieży dochodzi najczęściej w środkach komunikacji miejskiej lub w sklepach. Złodziejom wystarczą dwa nowoczesne telefony z systemem NFC oraz specjalne oprogramowanie, które jest dostępne w sieci. Ofiarom trudno się zorientować, ponieważ złodzieje nie wyrywają portfeli i torebek. Jak wynika z badań i testów przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge, przestępcy mogą przechwycić sygnał z odległości jednego metra.

Jak się chronić?

  • Kartę zbliżeniową można owinąć folią aluminiową albo specjalnym etui.
  • Można rozkodować kartę w pamięci telefonu – płacenie telefonem z funkcją NFC ma przewagę nad kartami zbliżeniowymi

Jak odzyskać pieniądze?

Jeśli przestępcom udało się ściągnąć płatność z naszego konta, niezwłocznie należy o tym poinformować bank i zaznaczyć, że operacja finansowa nie była przez nas autoryzowana. W większości przypadków banki zwracają straconą przez ich klienta gotówkę. Na wypadek kolejnych prób bank zablokuje pobranie podejrzanej płatności.

Przestępstwo należy zgłosić też policji. Można to zrobić korzystając ze strony: www.actionfraud.police.uk.

Pierwsze karty zbliżeniowe w Wielkiej Brytanii wprowadził bank Barclays w 2008 roku.

Limit płatności tym rodzajem karty wynosi 30 funtów, do września 2015 roku stosowano ograniczenie w wysokości 20 funtów.

Nad Tamizą 1 na 3 osoby korzystające z kart płatniczych, posługuje się zbliżeniową. Średnia kwota jednorazowej płatności wynosi 8,26 funta.

Wybierz dobry bank

Skoro to ty możesz wybrać bank, postaraj się wybrać najlepiej. Sprawdź jakie korzyści otrzymasz otwierając konto w tym, a nie innym banku. Niektóre banki jeszcze posiadają tzw. konta podstawowe (basic accounts/cash account) do których karta, którą otrzymujesz jest ograniczona w użyciu. I tak, np.: nie możesz zrobić nią zakupów online, a wypłaty z bankomatu mogą być realizowane tylko w bankomatach twojego banku, ewentualnie na poczcie, jeśli bank ma z nią podpisaną umowę.

Warto więc poświęcić trochę czasu, aby znaleźć bank, który zaoferuje ciut więcej. Taki, który pozwoli ci na otwarcie konta – current account – do którego otrzymasz kartę Visa debit. Dzięki niej nie będziesz musiał biegać po mieście szukając swojego oddziału, aby wypłacić swoje ciężko zarobione pieniądze, tylko zrobisz to gdzie bądź. Konto current account, jest za darmo.

Źródło: Londynek.net