Brak porozumienia ws. Brexit uderzy w brytyjską gospodarkę

0
Brexit talks on the verge of crucial new stage as Theresa May falters by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że Brexit bez porozumienia, na warunkach Światowej Organizacji Handlu pociągnie za sobą “znaczne koszty” dla gospodarki Wielkiej Brytanii.

MFW poinformował, że wszystkie prawdopodobne scenariusze Brexit “pociągną za sobą koszty”, ale nieuporządkowane odejście może doprowadzić do “znacznie gorszego wyniku”.

Organizacja oczekuje, że brytyjska gospodarka wzrośnie o 1,5% zarówno w latach 2018, jak i 2019, jeśli dojdzie do szerokiej umowy z Brexitem. Prognozy pojawiły się w najnowszej ocenie MFW przeprowadzonej dla brytyjskiej gospodarki.

Christine Lagarde, dyrektor zarządzająca MFW, powiedziała na konferencji prasowej w londyńskim Ministerstwie Skarbu: “Każda transakcja nie będzie tak dobra jak płynny proces, w ramach którego towary, usługi, ludzie i kapitał przemieszczają się między UE a Wielką Brytanią bez przeszkód i utrudnień.”

Kanclerz, Philip Hammond, powiedział, że rząd musi wysłuchać “wyraźnych ostrzeżeń” MFW.

Dodał również, że: “Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest dziś pewny, że żadna transakcja nie będzie bardzo kosztowna dla Wielkiej Brytanii, tak jak dla UE, i że pomimo podejmowanych przez nas działań awaryjnych, odejście bez umowy zagroziłoby znacznemu postępowi Brytyjczyków, który uzyskali w ciągu ostatnich 10 lat naprawy swojej gospodarki. “

Ostrzeżenie MFW pojawia się, gdy Theresa May powiedziała BBC, że parlamentarzyści muszą dokonać wyboru pomiędzy proponowaną przez nią umową z UE – lub w ogóle nie zawrze umowy.

W rozmowie z Panoramą premier powiedziała, że jeśli Parlament nie ratyfikuje planu Chequers, “myślę, że alternatywą do tego będzie brak porozumienia”.

Pani May powiedziała, że musi istnieć “bezstykowy przepływ towarów” bez kontroli celnych i regulacyjnych między Wielką Brytanią a UE i Irlandią jako wyspą, aby uniknąć tam twardej granicy.

Plan Brexiteers dotyczący rozwiązania irlandzkiej kwestii granicznej również spotkał się z krytyką ze strony premier, która powiedziała, że utworzy “twardą granicę 20 km w środku Irlandii”.

Pani Lagarde z MFW oświadczyła, że ​​wyjście z UE z powodu “nieuporządkowania” lub “krachu” będzie miało szereg konsekwencji, w tym zmniejszenie wzrostu gospodarczego, wzrost deficytu i deprecjację funta szterlinga, co spowoduje, że brytyjska gospodarka się skurczy.

MFW powiedział również, że wynik umowy bez porozumienia wpłynie na inne gospodarki UE “w mniejszym stopniu”.

Źródło: bbc.co.uk