Prezes Banku Anglii ostrzega rząd

0
Mark Carney, Governor at the Financial Times 125th anniversary celebrations, 24 October 2013 by Bank of England (CC BY-ND 2.0)

Poważny kryzys gospodarczy – takie ostrzeżenie wydał szef Banku Anglii, Mark Carney. Według niego Wielka Brytania musi się liczyć z takimi konsekwencjami w momencie gdy opuści Unię Europejską bez umowy wyjścia i porozumienia ws. dalszej współpracy.

Podczas specjalnego posiedzenia rządu poświęconego przygotowaniom na wypadek załamania się negocjacji z Brukselą, Carney przedstawił swoje prognozy, – informuje Reuters.

Według agencji, która powołuje się na doniesienia “Financial Times”, szef Banku Anglii miał powiedzieć premier May, że zawarcie z UE porozumienia o opuszczeniu wspólnoty może mieć pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę, która zyska nawet 16 mld funtów. Jeśli premier May wynegocjuje z Brukselą wolny handel towarami i wytworami przemysłu rolniczego, to nastąpi odbicie ekonomiczne.

Jednak “Financial Times” pisze, że Carney miał ostrzec May, że w razie “twardego brexitu” dojdzie do zapaści na rynku nieruchomości i gwałtownego wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych. Natomiast ceny nieruchomości spadną o 35 proc w najbliższych trzech latach.

Tim Martin, założyciel i prezes sieci hoteli i pubów JD Wetherspoon oraz jeden z prominentnych zwolenników brexitu, uważa, że Mark Carney “kompletnie nie ma racji”.

Prezes Banku Anglii podkreśla jednoznacznie, że bank centralny zawsze musi być przygotowany na najgorszy, a nie na najlepszy scenariusz. Według niego “twardy brexit” niesie ze sobą szereg zagrożeń, które mogą nastąpić po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zdaniem Carneya, w razie wyjścia z UE bez umowy ministrowie powinni się również liczyć ze znacznym wzrostem inflacji i stopy bezrobocia, a możliwe byłoby także zjawisko tzw. emigracji netto – więcej ludzi wyjedzie z Wielkiej Brytanii, niż do niej przyjedzie. Ostatni raz takie zjawisko miało miejsce w 1994 roku.

Źródło: ft.com