Odkryto nowe artefakty w Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu

0
Zdjęcie: Edinburgh Palace of Holyroodhouse by János Korom Dr. >11 Million views (CC BY-SA 2.0)

Podczas badania archeologicznego Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu odkryto wiele historycznych artefaktów.

W ramach programu “Future Program” Royal Collection Trust dla Pałacu Holyroodhouse, w przeciągu ostatniego roku, wykonano ponad 40 okopów na badanym terenie.

Średniowieczny but, 300-letnia fajka, fragment dwunastowiecznego dzbana i szkielet konia należą do przedmiotów, które odkryli archeolodzy. Większość znalezisk odkryto wokół budynków Abbey Strand w Canongate, wśród najwcześniejszych zachowanych budowli w Edynburgu, dzięki temu można uzyskać wgląd w życie mieszkańców na przestrzeni wieków.

Projekty w ramach programu obejmują renowację budynków Abbey Strand, utworzenie centrum edukacyjnego i nowy publiczny ogród za Abbey Strand inspirowaną utraconym siedemnastowiecznym ogrodem przynależnym do pałacu.

Wykopaliska w budynkach Abbey Strand ukazały dowody najwcześniejszego osiedlenia terenu, w tym słupów drewnianych z XII wieku. Słupy mogły oznaczać położenie tarasu, który prowadził do ówczesnej nizinnej wyspy, na której zbudowano opactwo Holyrood w 1128 r., lub może stanowić część konstrukcji wykorzystywanej przez robotników, którzy zbudowali opactwo.

Znalezione przedmioty obejmują:

– Dwunastowieczne kości bydła Highland – dowód handlu między Edynburgiem a Highlands i Western Isles.

– Kości zwierząt, muszle ostryg i fragmenty butelek po winie – dają wgląd w dietę dworzan, którzy przebywali w budynkach Abbey Strand podczas panowania Marii, Królowej Szkotów i Jamesa VI.

– Zbiorniki wina i spirytusu, resztki jedzenia i fragmenty gier dla dzieci dają wgląd w życie 25 rodzin, które żyły w kamienicach w XVIII i XIX wieku.

– Ceramika – gliniane rury z VII wieku noszą inicjały T.B., znak wytwórcy w Edynburgu Thomasa Banksa, syna pierwszego w historii producenta rur w Szkocji.

– Kompletny szkielet konia – to niezwykłe odkrycie znaleziono przy Pałacu Forecourt. Chociaż obszar ten znajdował się blisko miejsca średniowiecznego cmentarza służącego Canongate, ale pozostaje tajemnicą, kiedy i dlaczego zwierzę zostało tam pochowane.

Założony jako klasztor w 1128 roku, Pałac Holyroodhouse ma bliskie związki z Historią Szkocji i jest oficjalną rezydencją monarchii w Szkocji. Jest otwarty dla publiczności przez cały rok.

Żródło: royal.uk