Elton John rozpoczął pożegnalne tournee

0
EltonTwicStoop030617-33 by Raph_PH (CC BY 2.0)

Brytyjski piosenkarz i kompozytor Elton John rozpoczął pożegnalną trasę koncertową, rozpoczynając koncertem w Allentown w stanie Pensylwania. Tournee nosi nazwę “Farewell Yellow Brick Road” i zaplanowanych jest w nim ponad 300 koncertów na całym świecie, które muzyk chce dać w ciągu najbliższych trzech lat.

Informację o pożegnalnym koncercie brytyjskiego muzyka przekazała agencja Reutera: “Elton John poprowadził fanów ścieżką pamięci, rozpoczynając swoją światową trasę Farewell Yellow Brick Road, którą zakończy swoją karierę koncertową”.

W Allentown w stanie Pensylwania 71-letnik muzyk wykonał swoje największe przeboje.

“Byłem świadkiem ogromnej zmiany społecznej, politycznej i kulturalnej. Chcę to uczcić trasą koncertową Farewell Yellow Brick Road” – napisał Elton w oświadczeniu.

Reuter przypomniał, że Elton John ogłosił w styczniu br., że “chce zrezygnować z podróżowania, aby skupić się na swojej rodzinie”. Stwierdził, że “jego priorytety zmieniły się po tym, jak został rodzicem dwojga dzieci ze swoim mężem Davidem Furnishem”.

Oprawa koncertu była powrotem do przeszłości, ponieważ brytyjski piosenkarz zaprezentował zdjęcia i fragmenty filmów ze swojej pięćdziesięcioletniej kariery muzycznej. Pośród wyświetlanych zdjęć umieścił także fotografie osób, które miały na niego wpływ, m.in. niedawno zmarłej wokalistki Arethy Franklin, przywódcy Republiki Południowej Afryki Nelsona Mandeli i fizyka Stephena Hawkinga.

Podczas gdy śpiewał “Crocodile Rock”, obrazy tłumów fanów w strojach zainspirowanych ubiorami Eltonem Johnem wyświetlano na wielkich ekranach, a gdy wykonywał “Candle in the Wind” zaprezentowano krótki film z ostatniej sesji fotograficznej Marilyn Monroe.

Piosenkarz zakończył występ utworem “Goodbye Yellow Brick Road”, podczas gdy w tle wyświetlano prywatnie nagrane wideo ukazujące najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 r. jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie) jest brytyjskim piosenkarzem, kompozytorem i pianistą. Współpracując od 1967 r. z tekściarzem Bernie Taupinem wydali trzydzieści albumów muzycznych.

Sprzedał w ciągu swojej kariery ponad 300 mln płyt, co czyni go jednym z najpopularniejszych artystów wszechczasów.

Jest zdobywcą sześciu nagród Grammy, czterech Brit Awards, Oscara, Złotego Globu i Nagrody Tony. W 1992 r. został wprowadzony (wraz z Berniem Taupinem) do Songwriters Hall of Fame, a w 1994 r. do Rock and Roll Hall of Fame.

Na chwilę obecną ogłoszonych jest pięć dat koncertów, które odbędą się w Europie dopiero 2019 roku: 15 maj Amsterdam, 18 maj Kopenhaga, 19 maj Goeteborg, 12 czerwca Dublin oraz 29 czerwca Madryt.

Żródło: pap.pl