Czy naprawdę nie będzie opłat roamingowych?

0
Osoby fotografie designed by Freepik

Bezpłatny roaming danych będzie kontynuowany, nawet jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy, obiecał sekretarz Brexitu Dominic Raab, który powiedział, że dwaj operatorzy komórkowi już się na to zgodzili. Natomiast jeśli inni nie pójdą w ślad dwójki, to zmusi ich do tego prawo.

Pan Raab powiedział także, że Wielka Brytania nie zapłaci całej 39 miliardowej ustawy rozwodowej, jeśli Wielka Brytania nie osiągnie porozumienia z Brukselą.

Rada zbiera się na trzygodzinną sesję planowania „umowy bez porozumienia” i jest gotowa opublikować plany awaryjne dla takich kwestii jak prawo jazdy i paszporty.

Dodatkowe opłaty dla osób korzystających z telefonów w innym kraju UE zostały zakazane w czerwcu 2017 r. Jednak rozporządzenie UE zakazujące ich nie będzie automatycznie częścią prawa brytyjskiego po Brexit w dniu 29 marca przyszłego roku.

Teoretycznie oznacza to, że operatorzy telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii, jeśli zechcą, mogą ponownie wprowadzić dodatkowe opłaty, z tytułu korzystania z telefonu komórkowego w innym kraju UE.

Pan Raab powiedział w programie BBC Radio 4’s Today, że dwóch operatorów telefonii komórkowej, Vodafone i Three, publicznie zgodziło się, że nie wprowadzą takich opłat.

Powiedział, że rząd ma zamiar zawrzeć porozumienie Brexit z Brukselą najpóźniej w połowie listopada, ale przyspieszył planowanie awaryjne na wypadek, gdyby tak się nie stało.

Powiedział, że jedną z konsekwencji “braku porozumienia” Brexit “jest to, że oczywiście nie wypłacilibyśmy pieniędzy uzgodnionych w ramach umowy wypowiedzenia”. Wielka Brytania “uznałaby nasze ścisłe zobowiązania prawne”, ale kwota zapłacona byłaby ” znacznie niższa” niż 39 miliardów funtów uzgodnionych z UE.

Podkreślił, że nie jest to “groźba” dla UE, ale “oświadczenie faktu”.

Rory Cellan-Jones, korespondent ds. technologii BBC zwraca uwagę na to, że roaming może być bezpłatny dla klientów, ale nie dla operatorów. Za każdym razem, gdy korzystasz z telefonu za granicą, operator sieci komórkowej jest obciążany opłatą za korzystanie z telefonu za granicą. Stawka ta została ograniczona przez UE w ramach zniesienia roamingu, ale po opuszczeniu Wielkiej Brytanii wszystkie dyrektywy będą nieważne.

“Jeśli wyjdziemy z rynku, operatorzy nie będą związani dyrektywą”, mówi jeden z operatorów. “Mogą potraktować naszych klientów jak kogoś z Ameryki lub Australii i podwoić lub potroić opłatę”.

Źródło: bbc.co.uk