Rząd szkocki przygotowuje się do Brexitu

0
Michael Russell by Scottish Government (CC BY-NC 2.0)

Sekretarz ds. stosunków konstytucyjnych Michael Russell ostrzega przed chaosem, który może powstać przy wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez podpisania odpowiedniego porozumienia.

Michael Russell przedstawił wczoraj działania szkockiego rządu, możliwe do zrealizowania, w celu ochrony Szkocji przed “zagrożeniami” płynącymi z Brexit.

W oświadczeniu skierowanym do szkockiego parlamentu, pan Russell powiedział, że istniejące zasoby finansowe i kadrowe, poparte 27 milionami funtów dodatkowego finansowania przygotowawczego, które są dostosowywane do obszarów o określonych żądaniach UE związanych z wychodzeniem z jej wspólnoty, zapewnią efektywną odpowiedz na te żądania.

Russell ostrzegł, że bezprecedensowa liczba aktów prawnych, znanych jako instrumenty ustawowe, wymaganych do przygotowania szkockich ustaw dla Brexitu, będzie stanowić poważne obciążenie dla szkockiego parlamentu i rządu szkockiego.

Powtórzył, że najlepszą opcją dla szkockiej gospodarki, społeczeństwa i ludzi jest stałe członkostwo w jednolitym rynku europejskim i unii celnej.

Zwracając się do posłów do Parlamentu Europejskiego w sprawie przygotowań rządu szkockiego do wyjścia z UE, pan Russell powiedział:

“Nawet staranne przygotowania do scenariusza bez podpisania porozumienia, mogą nadal spowodować chaos. Nawet własne plany rządu Zjednoczonego Królestwa nie będą zawierać wielu porozumień z UE w celu skutecznej pracy.”

“Żadna umowa nie jest nieunikniona, ale Umowa Chequers nie jest możliwa do realizacji, a ślepy Brexit nie jest akceptowalny. Dlatego nie należy rezygnować, a jedyną alternatywą jest dalsze członkostwo w jednolitym rynku i unii celnej, która jest niezbędna dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa i mieszkańców Szkocji”.

“Szkocki rząd będzie kontynuował tę sprawę, wypełniając nasz obowiązek ochrony Szkocji, najlepiej jak potrafimy, od groźby Brexitu – jakiegokolwiek Brexitu – którego nie chcemy i na który nie głosowaliśmy”.

Źródło: news.gov.scot