Brexit: Barnier twierdzi, że porozumienie jest możliwe na początku listopada

0
Michel Barnier by Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Główny negocjator UE Michel Barnier powiedział, że “realistyczne” jest porozumienie w sprawie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE najpóźniej na początku listopada.

Komentarze, że jednorazowy szczyt przywódców UE mógłby zostać zwołany w połowie listopada, aby podpisać porozumienie, pochodzą jednak z niepotwierdzonego źródła, twierdzi BBC.

Tymczasem Theresa May została ostrzeżona, że stoi przed masowym buntem torysów, jeśli będzie upierała się przy tzw. planie Chequers.

Były minister Brexit Steve Baker powiedział, że aż 80 torysów może sprzeciwić się jej planowi przyszłych stosunków z UE.

Wielka Brytania i UE mają nadzieję sfinalizować tak zwaną umowę „rozwodową” i uzgodnić oświadczenie na temat przyszłej współpracy gospodarczej przed szczytem UE. Ma to nastąpić najpóźniej w połowie października lub pod koniec miesiąca.

Pan Barnier powiedział, że jest to niezbędne, jeśli parlamenty Wielkiej Brytanii i UE mają mieć wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie i głosowanie nad wnioskami przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii w dniu 29 marca 2019 r.

Ale starsi torysi nadal namawiają panią premier, by zmieniła kurs, mówiąc, że propozycje przyjęte przez jej gabinet w lipcu – które pozwolą Wielkiej Brytanii przestrzegać unijnych przepisów dotyczących handlu towarami – nie będą wspierane przez Parlament.

Kluczowym argumentem wysuniętym przez parlamentarzystów przeciwnych porozumieniu Chequers w ostatnich tygodniach jest to, że UE nie przyjmie go, ponieważ dąży do różnych poziomów dostępu do rynku i obowiązków w odniesieniu do towarów i usług.

Pan Barnier powiedział, że istnieje “wiele punktów zbieżności” między dwiema stronami, w szczególności w zakresie obrony i bezpieczeństwa, a porozumienie w sprawie warunków odstąpienia może zostać rozstrzygnięte w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.

Ostrzegł jednak, że główne propozycje Zjednoczonego Królestwa w zakresie stosunków handlowych po jego odejściu stanowią bezpośrednie wyzwanie dla fundamentalnych zasad UE i integralności jednolitego rynku.

“Nie można uzyskać wolności dla dóbr bez wolności dla usług, w szczególności dla przepływu ludzi” – powiedział.

Po niepotwierdzonych doniesieniach z zeszłego tygodnia, że ​​Niemcy odrzuciły kluczowe obiekcje wobec podejścia Wielkiej Brytanii, Financial Times stwierdził, że UE jest gotowa rozpocząć dyskusję na temat szczegółów planu pani May.

Gazeta poinformowała, że ​​pan Barnier otrzyma zielone światło, aby rozpocząć rozmowy na spotkaniu w Salzburgu jeszcze w tym miesiącu, podczas gdy Guardian zasugerował, by UE wykorzystała okazję, aby ogłosić nadzwyczajne spotkanie liderów UE w listopadzie, aby doprowadzić do ostatecznego porozumienia.

Warto przypomnieć, że porozumienie Chequers doprowadziło do rezygnacji ówczesnego sekretarza Brexit Davida Davisa i byłego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, którzy nadal krytykowali kierunek polityki rządu.

Źródło: bbc.co.uk