Nie wszystkich stać na zdrową i wartościową dietę

0
Child Kids Children Food Eating Healthy Little by avitalchn (CC0 1.0)

Rząd Wielkiej Brytanii zachęca do korzystania z przewodnika „Eatwell”, pomagającego uzyskać równowagę w zdrowszej i bardziej zrównoważonej diecie. Pokazuje przede wszystkim, ile z tego, co jesz, powinno pochodzić z każdej grupy żywności.

Przewodnik ten, wydany przez Public Health England szacuje, że dzienny koszt odpowiednio dobranej diety to 5,99 funta na osobę dorosłą lub 41,93 funta tygodniowo.

Jednak według badań, aż 3,7 miliona dzieci w Wielkiej Brytanii mieszka w domach, które mają problemy z zapewnieniem wystarczającej ilości mięsa, owoców i warzyw, aby sprostać zdrowym zaleceniom żywieniowym.

Fundacja Food mówi, że najbiedniejsze gospodarstwa domowe z dziećmi, które chciałyby odżywiać się według zaleceń „Eatwell”, musiałyby wydać 42% ich dochodu rozporządzalnego.

Przewodnik określa, ile żywności powinno pochodzić z pięciu grup żywności:

– owoce i warzywa,

– węglowodany,

– białka,

– nabiał,

– oleje i tłuszcze do smarowania

Badania Fundacji Żywności wskazują, że przeciętnie najbiedniejsza połowa brytyjskich gospodarstw domowych musiałaby wydać blisko 30% swoich rozporządzalnych dochodów, aby spełnić te oficjalne zalecenia żywieniowe. Natomiast, najbogatsza część gospodarstw domowych musiałaby wydać około 12% budżetu domowego.

Oznacza to także, że gospodarstwa domowe z dziećmi w dwóch najniższych kategoriach dochodów – o dochodzie niższym niż 15 860 funtów rocznie – będą musiały wydać 42% dysponującego dochodu, aby pozwolić sobie na żywność określoną w przewodniku.

“W Wielkiej Brytanii mieszka 3,7 miliona dzieci mieszkających w gospodarstwach domowych, które mieszczą się w dwóch najniższych kategoriach dochodu” – czytamy w raporcie.

Fundacja kwestionuje również oficjalne szacunkowe koszty – 41,93 funtów tygodniowo – twierdząc, że prawdopodobnie w praktyce będzie to kosztować więcej.

W raporcie czytamy: “Koszt ten został obliczony w przeliczeniu na porcję (np. koszt pojedynczej porcji chleba), a nie ile osoba musiałaby wydać na zakup danej żywności (np. bochenek chleba) i dlatego prawdopodobnie nie zostało doszacowane, ile jedna osoba musiałaby wydać na zakup tygodniowej pełnej diety, oparciu o przewodnik Eatwell”.

Elaine, matka czwórki dzieci z Kent, stara się zrównoważyć tygodniowy budżet. Szacuje, że ma od 50 do 60 funtów tygodniowo na wydatki na jedzenie i uważa, że jest to kwota która uniemożliwia zakup produktów odpowiadających diecie Eatwell.

“Naprawdę staram się, aby moje dzieci dobrze się odżywiały – ale to, co jemy, nie jest tym, co naprawdę chciałbym, żebyśmy jedli” – mówi Elaine.

Anna Taylor, dyrektor wykonawczy Fundacji Żywności, powiedziała: “Rządowa miara dochodu gospodarstw domowych wskazuje na fakt, że miliony rodzin w Wielkiej Brytanii nie może sobie pozwolić na jedzenie zgodnie z dietetycznymi wytycznymi rządu”.

Dr Alison Tedstone, główny dietetyk w organizacji Public Health England, powiedziała: “Ten raport sugeruje, że zdrowa, zrównoważona dieta zgodna z Przewodnikiem „Eatwella” kosztuje około 6 funtów dziennie dla osoby dorosłej – obecnie wydajemy mniej więcej tyle samo na jedzenie”.

“Na nasze wybory żywieniowe wpływają inne czynniki, takie jak liczba fast foodów na naszych ulicach i promocje niezdrowej żywności w naszych sklepach – dlaczego nasza praca na rzecz poprawy diety narodowej jest tak ważna”.

Badania Fundacji Żywności mówią: “Zapewnienie przystępności można osiągnąć poprzez: zwiększenie zasobów i dochodów gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz zapewnianie dostępowości zdrowej żywności dla osób o niskich dochodach”.

Źródło: bbc.co.uk