Od dziś w księgarniach prawdziwa historia Enigmy

0
An Enigma machine by Matt Brown (CC BY 2.0)

W dniu dzisiejszym, na brytyjskim rynku wydawniczym, ukazała się książka „XYZ” autorstwa bratanka legendarnego brytyjskiego matematyka Alana Turinga. Autor Dermot Turing podkreśla w niej rolę polskich kryptologów, pracujących nad Enigmą. Według autora polscy naukowcy przez dekady byli niedoceniani w Wielkiej Brytanii.

– Ta książka Dermota Turinga będzie miała ogromny wkład w odkręcenie tej optyki, bo on zdaje sobie sprawę z tego, że Polacy byli w cieniu – twierdzi Anna Zygalska-Cannon, bratanica Henryka Zygalskiego, jednego z trzech polskich kryptologów. Enigmę rozszyfrował wraz z dwoma innymi poznańskimi matematykami – Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie uczył matematyki w prowincjonalnej szkole.

Rozmówczyni Polskiego Radia dodaje, że jej zdaniem trzeba docenić, iż Dermot Turing publicznie podkreśla, iż osiągnięć jego wujka nie byłoby bez pracy kryptologów z naszego kraju.

– To z jego strony niesłychana życzliwość i hojność duchowa, bo on przyznaje, że jego stryj, Alan Turing, jeżeli się czegoś uczył, to uczył się od Polaków. To niesłychane, że Anglik potrafi docenić nasz wkład i naszą pracę. On jest niesłychanie życzliwy – dodaje Anna Zygalska-Cannon.

Historyk Dermot Turing, opowiada niezwykłą i nieopowiedzianą historię francuskich i polskich naukowców, łamiących kody w Okupowanej Europie, którzy razem pracowali z najlepszymi brytyjskimi umysłami w Bletchley Park, aby rozwikłać zagadkę Enigmy. Działając w wielkim niebezpieczeństwie pod nosem Niemców, opowiedziana zostaje niezwykła historia, która oferuje zupełnie nową perspektywę jednego z najbardziej fascynujących epizodów II wojny światowej.

Książka “XYZ”, która zmieni brytyjskie postrzeganie historii, dostępna jest od wtorku 4 września w brytyjskich księgarniach.