Rząd proponuje zakaz spożywania napojów energetycznych dla dzieci

0
Tin Energy Drink Drink Energetic by Gadini (CC0 1.0)

Sprzedaż napojów energetycznych może zostać zakazana w Anglii każdemu, kto nie skończy 18 lat, a wszystko to w obawie, przed szkodliwością dla zdrowia dzieci – powiedziała premier Theresa May.

Rząd rozpoczął publiczne konsultacje na temat planów, aby zakazać sprzedaży napojów dzieciom. Napoje energetyczne zawierają duże ilości cukru i kofeiny, i są powiązane z otyłością i innymi problemami zdrowotnymi. Rząd zastanawia się również, do którego roku życia powinien obowiązywać zakaz – 16 czy 18 lat.

Szkocja, Irlandia Północna i Walia są uprawnione do wdrażania własnych zakazów.

Przeprowadzone badania mówią, że brytyjscy nastolatkowie należą do największej liczby konsumentów napojów energetycznych w Europie.

Napoje zawierają dużo kofeiny i cukru, często o wiele więcej niż w przypadku standardowych napojów bezalkoholowych. Nadmierne spożycie wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych u dzieci, od otyłości, próchnicy zębów, bólów głowy i problemów ze snem po bóle brzucha i nadpobudliwość. Również nauczyciele sugerują, że przyczyniają się one do złego zachowania w salach lekcyjnych.

Zakaz dotyczyłby napojów zawierających co najmniej lub więcej niż 150 mg kofeiny na litr napoju.

Wiele sklepów wprowadziło już swoje własne zakazy dla osób w wieku poniżej 16 roku życia, jednak wciąż jest możliwy zakup napoju przez dzieci u niektórych sprzedawców i w automatach.

Minister zdrowia publicznego Steve Brine powiedział: “Wszyscy mamy obowiązek chronić dzieci przed produktami, które są szkodliwe dla ich zdrowia i edukacji, i wiemy, że napoje wypełnione po brzegi kofeiną, a często i cukrem, stają się powszechnym elementem ich dieta”.

“Nasze dzieci spożywają już 50% więcej tych napojów niż dzieci z innych europejskich krajów, a nauczyciele widzą niepokojące powiązania między napojami energetycznymi a złym zachowaniem w klasie.”

Przepisy dotyczące etykietowania żywności muszą zawierać ostrzeżenie, że każdy napój gazowany zawierający więcej niż 150 mg kofeiny na litr, czyli o wysokiej zawartości kofeiny, nie jest zalecany dla dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Premier Theresa May powiedziała: “Otyłość u dzieci jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi ten kraj, i dlatego podejmujemy znaczące działania, aby zmniejszyć ilość cukru spożywanego przez młodych ludzi i pomóc rodzinom w podejmowaniu zdrowszych wyborów”.

Źródło: bbc.co.uk