Theresa May obiecuje zwiększenie inwestycji w Afryce po Brexit

0
PM at Lord Mayor's Banquet by Number 10 (1.0)

Podczas pierwszej podróży w roli premiera, do Afryki, Theresa May ogłosiła plany zwiększenia brytyjskich inwestycji w Afryce po Brexit.

W przemówieniu w Kapsztadzie obiecała 4 miliardy funtów na wsparcie afrykańskich gospodarek oraz tworzenie miejsc pracy dla młodych ludzi.

Zobowiązała się również do “fundamentalnej zmiany” wydatków na rzecz pomocy innym, aby skupić się na długofalowych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa i gospodarki, zamiast na krótkoterminowym ograniczeniu ubóstwa.

Podczas trzydniowej wizyty handlowej pani premier odwiedzi również Nigerię i Kenię.

Rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie RAF Voyager we wtorkowy poranek, pani May powtórzyła, że ​​wierzy, że Brexit bez porozumienia jest nadal lepszy niż zła transakcja – dodając, że brak porozumienia “nie byłaby końcem świata”.

W zeszłym tygodniu kanclerz Philip Hammond ostrzegł w liście, że brak porozumienia ws. Brexit może zaszkodzić gospodarce.

Wyprawa pani May, która spotka się z prezydentami wszystkich trzech krajów, ma na celu pogłębienie powiązań gospodarczych i handlowych z rosnącymi gospodarkami afrykańskimi przed opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE w 2019 roku.

We wtorek rano, po przybyciu do RPA, pani May powiedziała, że chce, aby Wielka Brytania wyprzedziła Stany Zjednoczone, tak aby stać się największym inwestorem G7 w Afryce do 2022 roku.

Obiecała kontynuować istniejące powiązania gospodarcze w oparciu o członkostwo Wielkiej Brytanii w UE – w tym ogólnounijne partnerstwo z Południowoafrykańską Unią Celną i Mozambikiem – po Brexicie w przyszłym roku.

Broniła wydatków na pomoc Zjednoczonego Królestwa w Afryce, będących celem krytyki ze strony niektórych posłów partii Tory MPs, mówiąc, że “pracowała”, aby dać milionom dzieci i kobiet, edukację i uodpornić miliony ludzi na śmiertelne choroby.

Budżet brytyjskiej pomocy zagranicznej wyniósł w 2017 roku 13,9 mld funtów, co stanowi wzrost o 555 mln funtów w odniesieniu do 2016 roku.

Bezpośrednie inwestycje w Afryce wyniosły 42,7 mld funtów w 2016 r., w porównaniu do 44,3 mld funtów z USA, 38 mld funtów z Francji i 31 mld funtów z Chin, według danych opublikowanych na Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju.

Historyczne stosunki Zjednoczonego Królestwa z wieloma afrykańskimi krajami wciąż mają znaczenie, jednak premier Teresa May swoją podróżą na kontynent, powinna zawalczyć o uwagę, ponieważ większe gospodarki oferują większe bogactwa.

Przywódcy kontynentu afrykańskiego muszą określić swoje priorytety i zwrócić się ku jednemu z nich: ambitnym, ale przyjaznym Chinom, ogromnej Unii Europejskiej, potencjalnym bogactwom Stanów Zjednoczonych lub historycznie powiązanemu z nimi Zjednoczonemu Królestwu.

Wycieczka premier odbywa się na tydzień przed wielkim Forum współpracy Chiny-Afryka w Pekinie. Spodziewane są tam dziesiątki afrykańskich głów państw, a Chiny mogą przedstawić nowe oferty handlowe i finansowe.

Tunji Andrews, ekonomista z siedzibą w komercyjnym centrum Nigerii, Lagos, twierdzi, że Wielka Brytania straciła swoje dominujące niegdyś miejsce w największej gospodarce Afryki.

“Podczas gdy Wielka Brytania pozostaje opłacalnym partnerem handlowym, nie ma takiej wartości dla Afryki jak Chiny, a w mniejszym stopniu do Stanów Zjednoczonych”.

Pani May powiedziała, że ​​narodowe interesy i globalna współpraca nie są w konflikcie, a Wielka Brytania może odegrać kluczową rolę w wykorzystaniu “innowacji i kreatywności” młodych ludzi w Afryce, z których 60% populacji ma mniej niż 25 lat.

Źródło: bbc.co.uk