Do kin wchodzą dwa filmy o Dywizjonie 303

0
Plakaty reklamujące filmy

Do kin wchodzą dwa filmy o polskich lotnikach z Dywizjonu 303 – brytyjski “303. Bitwa o Anglię” Davida Blaira (17 sierpnia) i polski “Dywizjon 303. Historia prawdziwa” Denisa Delicia (31 sierpnia).

Dwa filmy wojenne z polską historią w tle. Wczoraj swoją premierę miała polsko-brytyjska produkcja zatytułowana “303. Bitwa o Anglię”, a na koniec miesiąca “Dywizjon 303”

Pierwszy z filmów, który swoją premierę miała wczoraj, to polsko-brytyjska produkcja, która w oryginale nosi tytuł „Hurricane”. Jest to pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk historia opowiadająca o Dywizjonie 303 imienia Tadeusza Kościuszki – „legendarnych polskich lotnikach, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowe” – tak opisuje film polski dystrybutor Kino Świat.

Kolejny film, stworzony w całości przez polską ekipę, wzbudza emocje od lat, w związku z nieustannie występującymi problemami na planie. “Dywizjon 303” zmieniał reżyserów, aktorów i dystrybutora. Problemy zaczęły w 2016 roku kiedy Kino Świat wycofało pieniądze z filmu, bo zarzucało mu niezgodność z prawdą historyczną, oraz konflikt z Muzeum Lotnictwa. Filmowcom udało się jednak ukończyć, a gazeta “Wyborcza” opisała jaki progres przeszła produkcja pod kątem historycznym, poprzez zaangażowanie fachowców i historyków. Producent “Samojłowicz naprawdę stał się ekspertem w sprawach wojennej awiacji: wyłożył mi, że w “Dunkierce” Christophera Nolana Tom Hardy siedzi w kabinie innego samolotu niż w ten, w którym, gdy patrzymy z zewnątrz, leci” – czytamy w artykule.

Pomimo wcześniejszych problemów, to właśnie data wejścia na ekrany polskiej produkcji była znana wcześniej. “Ogłoszenie daty premiery filmu konkurencyjnego było zaskoczeniem nie tylko dla mnie, ale również dla zarządców kin. Nie zmienia to jednak naszych planów i zapowiadany od długiego czasu “Dywizjon 303″ zostanie wprowadzony do kin z początkiem września. Ta produkcja powstała z myślą o kinie i realizowana była z odpowiednim rozmachem” – powiedział Jacek Samojłowicz, producent z firmy Film Media S. A.