Rząd chce zmienić prawo dla wynajmujących mieszkania socjalne

0
A block of social-rented flats by Lydia (CC BY 2.0)

Rządu składa propozycję dotyczącą mieszkań socjalnych w Anglii, w której chce zapewnić najemcom większe wsparcia, aby mogli „utrzymać” swoich właścicieli. Plan obejmuje przyspieszenie procesu składania skarg i publikowanie rankingu właścicieli nieruchomości w celu sprawdzenia ich uczciwości.

Zielona Księga zobowiązuje również do oferowania najemcom prawa do kupowania 1% wynajmowanego domu rocznie.

Plany te są częścią “ponownych rozważań” na temat mieszkań socjalnych po tragedii Grenfell, o której pisaliśmy tutaj.

Zapowiedź projektu nadchodzi dzień po tym, jak rząd ogłosił strategię 100 milionów funtów na walkę z zasypianiem na ulicach Anglii.

We wrześniu zeszłego roku ówczesny sekretarz ds. Społeczności Sajid Javid powiedział, że rząd przygotuje Zieloną Księgę tak szybko jak to możliwe w następstwie pożaru Grenfell, w którym zginęły 72 osoby.

Zielone Księgi są dokumentami rządowymi, które określają pomysły polityczne i umożliwiają ministrom zapoznanie się z sugestiami.

Plany obejmują wprowadzanie możliwości dokonania oceny właścicieli budynków, aby uwzględnić ich ewentualne złe praktyki, i zapewnić możliwość interwencji w sprawach, które są najważniejsze dla lokatorów.

Nakreśla również zmiany, które ułatwiają lokatorom posiadanie własnych domów, na przykład pozwalając im na korzystanie z systemu współwłasności publicznej przez rząd do zakupu zaledwie 1% ich nieruchomości każdego roku.

Rząd przedstawił także oddzielne konsultacje dotyczące tego, w jaki sposób „council” wydaje pieniądze zarobiona ze sprzedaży domów z tak zwanym tytułem „prawa do zakupu”, gdyż chce się przyjrzeć, zwiększeniu ilości domów socjalnych.

Przedstawia propozycje mające na celu ułatwienie dla Rady zastąpienia nieruchomości sprzedawanych w ramach prawa do zakupu oraz budowanie domów po przystępnej cenie.

Sekretarz ds. Mieszkaniowych James Brokenshire, który rozpoczyna konsultacje w sprawie wniosków, powiedział: “Nasza zielona księga oferuje przełomową okazję do przeprowadzenia szeroko zakrojonych reform w celu poprawy uczciwości, jakości i bezpieczeństwa mieszkańców mieszkających w całym kraju w mieszkaniach socjalnych”.

“Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu czy najemcą, mieszkańcy zasługują na bezpieczeństwo, godność i możliwości budowania lepszego życia”.

Oficjalne dane, podkreślone przez organizację charytatywną Shelter, pokazały, że 1,15 miliona gospodarstw domowych było w zeszłym roku na listach oczekujących na mieszkania socjalne w Anglii.

Z 290 000 domów, które były dostępne w 2017 r., mniej niż 14,000 domów było nowo wybudowanymi domami.

Polly Neate, dyrektor naczelny Shelter, powiedziała, że ​​plan rządu był “pełen ciepłych słów, ale nie zarabia ani jednego dodatkowego grosza na budowanie domów socjalnych potrzebnych 1,2 milionowi ludzi na liście oczekujących”.

Judith Blake, rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Samorządów Lokalnych, stwierdziła, że ​​propozycje te są “krokiem w kierunku zapewnienia większej liczby domów socjalnych” – ale “to tylko mały krok”.

“Istnieje ogromna potrzeba odwrócenia tendencji spadkowej w mieszkaniach komunalnych w ciągu ostatnich kilku dekad”.

Sekretarz ds. Budownictwa John Healey powiedział, że oferta rządu jest “żałosna” i niczym , co “mierzy się do skali kryzysu mieszkaniowego”.

Zielona księga odnosi się tylko do Anglii, ponieważ budownictwo socjalne w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zostało zdecentralizowane.

Rząd szkocki opracował plany wybudowania co najmniej 50 000 tanich domów do 2021 roku.

Źródło: bbc.co.uk