Etykieta smartfona czyli jak nie stracić przyjaciół

0
Hispanic young office worker with bike walking on street and using smartphone. Businessman reading or texting message on phone. Modern lifestyle concept Biznes fotografie designed by Katemangostar - Freepik.com

To pierwsza rzecz, na którą patrzy wielu z nas rano i ostatnia rzecz w nocy. Nasze telefony zawsze są blisko nas i sprawdzamy je średnio co 12 minut, zgodnie z raportem Ofcom.

To romans, który trwa, więc podajemy za BBC UK pięć zasad, „przykazań”, które warto stosować podczas używania telefonu na co dzień.

Nie będziesz…

  1. Rozmawiać przez telefon podczas posiłków

Absolutnie jest to nie do przyjęcia dla większości (81%) z nas – ale połowa z nas była z innymi, którzy to zrobili. Ponad jedna czwarta (26%) młodych dorosłych przyznaje się do tego.

“Podczas posiłków, spotkań i przyjęć zawsze powinny być wyłączone i niewidoczne”, twierdzi Diana Mather z firmy doradczej The English Manner. “Osoba, z którą się spotykasz, jest osobą, która jest najważniejsza”.

Nawet patrzenie na ekran przy stole nie jest akceptowane – dla niektórych. Więcej niż cztery na pięć osób w wieku 55 lat i starszych uważa, że nie można zaakceptować sprawdzania powiadomień, w porównaniu z około połową (46%) osób w wieku od 18 do 34 lat.

Nie będziesz…

  1. Słuchać głośnej muzyki w transporcie publicznym

Ten metaliczny podźwięk z górnego pokładu autobusu „wykrzykiwany” z przenośnego głośnika, jest dla wielu po prostu nie do zniesienia.

Dotyczy to również głośnego oglądania filmów i grania w gry wideo, a także słuchania muzyki – trzy czwarte (76%) z nas się temu sprzeciwia.

Nie będziesz…

  1. Korzystać z telefonu, kiedy powinieneś słuchać

Jesteś przy kasie w środku rozmowy telefonicznej. Rozłączasz się, wypowiadasz uprzejme “dzień dobry” i łaskawie pakujesz zakupy czy też korzystasz z telefonu bez względu na wszystko?

Jest to źródłem frustracji dla wielu sprzedawców, recepcjonistów i kelnerów. Jedna z kasjerek Sainsbury’ego była tak rozzłoszczona, gdy klient odmówił przerwania połączenia, że odmówiła jego obsługi. Supermarket przeprosił.

“SMS-y i rozmowy są tak nieuprzejme”, mówi ekspertka Diana Mather.

“Wciąż jesteśmy zwierzętami – feromonami, charyzmą, aurą – jeśli nie koncentrujemy się na sobie nawzajem, tracimy ogromną szansę, by lepiej się poznać.”

Nie będziesz…

  1. Chodzić, patrząc na telefon

Mając spuszczoną głowę, oczy patrzą na ekran, a niestety droga przed nami to nie pusty chodnik. To slalom, gdzie musisz się odpowiednio się poruszać, żeby sobie i innym nie zrobić krzywdy.

Nie raz byliśmy świadkami jak nieuwaga i skoncentrowanie się na telefonie doprowadza do wypadku lub jakiejś tragedii.

Nie będziesz…

  1. Bawić się urządzeniem podczas oglądania telewizji z innymi

Ta zasada, jak się wydaje, może podlegać negocjacji. Jednak czterech na 10 (41%) dorosłych uważa, że niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu podczas wspólnego spędzania czasu z rodziną na kanapie podczas oglądania programu.

W przypadku starszego pokolenia (osób powyżej 55. roku życia) jest to raczej problem – 62% sprzeciwu – niż w przypadku młodszych dorosłych – tylko jeden na pięciu ma z tym problem.

Źródło: bbc.co.uk