Book Festival – 17 dni z międzynarodową literaturą

0
Edinburgh-Book-Festival by Ben Snooks (CC BY-SA 2.0)

Dziś rusza Edynburg International Book Festival, który gości doskonałych autorów książek, w tym roku odnosi się tematu Wolności:

“Chcieliśmy, aby tegoroczny Festiwal Książki rozważał Wolność we wszystkich jej aspektach – wygranej wolnościach jak i utraconej wolności. Czym jest wolność a czym jest prawo? Dlaczego wolność uzyskana dla niektórych elementów społeczeństwa powoduje utratę wolności innych? Seria debat prowadzonych w ramach naszego programu zachęca naszych słuchaczy do wyrażania opinii na różnorodne tematy takie, jak pomoc społeczna, edukacja, gender i dostęp do technologii”, powiedział kierownik prasowy festiwalu Frances Sutton.

Festiwal Książki przyjmuje około 1000 autorów w ponad 900 imprezach dla dorosłych i dzieci każdego roku, w tym powieściopisarzy, poetów, naukowców, filozofów, sportowców, ilustratorów, twórców komiksów, historyków, muzyków, biografów, ekologów, ekonomistów.

Warto również podkreślić, że festiwal daje możliwość promocji debiutującym autorom. Dzięki First Book Award każdy debiutant-pisarz i każdy zagraniczny pisarz, którego słowa zostały po raz pierwszy opublikowane w języku angielskim, może zostać nominowany do nagrody.

W przeciwieństwie do innych nagród literackich, zwycięzca First Book Award jest wybierany przez czytelników, którzy promują nowe teksty i którzy są odpowiedzialni za tworzenie „supergwiazd” z debiutujących powieściopisarzy. Oddając głos tutaj, należy przedstawić recenzję nominowanej książki oraz swoje dane. Każdy, kto oddaje głos, bierze udział w losowaniu nagród (szczegóły na stronie internetowej festiwalu).

W tym roku jednym z nominowanych do First Book Award jest polski autor Jacek Dehnel i jego książka „Lala”, która opiera się na życiu jego babci na Ukrainie i w Polsce, podczas trudnej epoki sowieckich wpływów.