Znaczące zmiany na rynku nieruchomości

0
Biznes fotografie designed by Freepik

Według badań przeprowadzonych przez Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), do 2023 roku mogą wzrosnąć czynsze wynajmu nawet o 15%, ponieważ ilość nowych nieruchomości nie wzrasta w odpowiednim tempie do zapotrzebowania.

Mówi się, że właściciele małych nieruchomości wycofują się z rynku. Wini się za to zmiany podatkowe wprowadzone w zeszłym roku, które sprawiły, że inwestycje typu “buy-to-let” są mniej opłacalne.

RICS poinformował, że nadszedł czas, aby rząd ponownie spojrzał na sposób regulowania sektora prywatnych najemców. Jak również, że jego członkowie zauważyli, że podaż nowych nieruchomości na wynajem spada konsekwentnie przez ostatnie dwa lata. Tymczasem większość jej członków odnotowuje stały wzrost liczby osób, które chcą wynająć nieruchomości.

Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS, powiedział: “Ryzyko … polega na tym, że zmniejszona sieć dostaw stopniowo przejdzie na wyższe czynsze”.

Rzecznik prasowy skarbu powiedział, że uzasadnieniem zmian podatkowych było udostępnienie większej liczby nieruchomości nabywcom domów.

“Chcemy zrealizować marzenie o posiadaniu domu przez nowe pokolenie i dlatego wprowadziliśmy obniżkę opłat skarbowych dla kupujących po raz pierwszy, a od 2010 r. wybudowaliśmy 1,1 mln dodatkowych mieszkań” – powiedział rzecznik.

Zmiany w systemie podatkowym “buy-to-let”, wprowadzone w zeszłym roku, oznaczają, że ulga hipoteczna dla właścicieli nieruchomości będzie ograniczona do podstawowej stawki podatku dochodowego do 2020 roku.

RICS powiedział, że cały wpływ zmian i podwyżek opłaty skarbowej jeszcze nie zostały zauważone.

Abdul Choudhury, menadżer ds. Polityki RICS, stwierdził: “Wycofanie ulg podatkowych, na których polegali właściciele nieruchomości pod wynajem, wprowadzenie dodatkowych opłat skarbowych w wysokości 3% na wpłynęło na niemożność pobudzenia korporacyjnego rynku czynszów do wynajęcia.

“[Rząd] musi pilnie spojrzeć ponownie na prywatny sektor wynajmowany jako całość, szukając sposobów na zachęcanie dobrych właścicieli”.

“Ostatecznie, rząd musi wziąć pod uwagę wpływ swojej polityki, a jeśli chce się odejść od prywatnego wynajmowanego sektora, musi zapewnić odpowiednią alternatywę.”

Źródło: bbc.co.uk