Funt spada w stosunku do dolara i euro

0
Finger Euro Hands Pension Pensioner Pay Coins by anaterate (CC0 1.0)

Funt spadł poniżej 1,29 USD po raz pierwszy od prawie roku w związku z ciągłymi obawami, że Wielka Brytania opuści UE bez umowy handlowej.

Funt szterling pierwszy raz od dziewięciu miesięcy stracił również na wartości w stosunku do euro i franka szwajcarskiego.

Gubernator Bank of England Mark Carney powiedział w piątek, że szanse na Brexit bez umowy są “bardzo niewygodne”.

W niedzielę sekretarz handlu międzynarodowego Liam Fox określił szanse odnoście podjęcia porozumienia, w proporcjach 60-40.

Spadek przypada pomimo wzrostu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, co zwykle podnosi wartość funta szterlinga.

Od początku miesiąca funt spadł o 1,7% w stosunku do dolara i o 0,8% do euro.

“Niektórzy na rynku myślą, że Bank of England podniósł stopę procentową, aby stawić czoła w sytuacji nie podpisania porozumienia, powiedział Neil Jones, ekspert ds. Walutowych w Mizuho Bank. “Kolejnym krokiem banku centralnego może być obniżka, a nie kolejna podwyżka”.

Spadek funta sprawia, że ​​transakcje na zagranicznym rynku zakupowym będą droższe. Sprawia to także, że Wielka Brytania jest mniej atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców.

Jednak sprawia to, że ​​eksport Wielkiej Brytanii jest bardziej konkurencyjny. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku Wielka Brytania wyeksportowała rekordową kwotę 87 miliardów funtów w towarach do reszty świata po roku, w którym osiągnęła roczny rekord w wysokości 338,9 miliarda funtów.

Inwestorzy koncentrują się na październikowym spotkaniu między premierem Theresą May a przywódcami UE, podczas którego obie strony będą chciały ustalić warunki wycofania się Wielkiej Brytanii.

Bez umowy niektórzy ekonomiści uważają, że Wielka Brytania i jej partnerzy handlowi ucierpią z powodu spowolnienia gospodarczego.

Źródło: bbc.co.uk