Ruszyła międzynarodowa akcja policyjna

0
Car Accident Clash Rome Highway by valtercirillo (CC0 1.0)

W tym tygodniu siły policyjne w Wielkiej Brytanii biorą udział w międzynarodowej akcji dotyczącej przekroczenia prędkości. Od 6 sierpnia do 12 sierpnia funkcjonariusze w całej Europie będą pracować nad ograniczeniem prędkości i zwiększeniem świadomości na temat potencjalnych zagrożeń w kampanii koordynowanej przez Europejską Sieć Policji Ruchu Drogowego (Tispol).

“Wzywamy wszystkich kierowców, aby rzucili wyzwanie własnemu podejściu do nadmiernej prędkości”, mówi prezes Tispol, Paolo Cestra.

“Każdy, kto nadal uważa, że nadmierna prędkość jest drobnym wykroczeniem, musi ponownie pomyśleć. To dlatego, że nadmierna lub niewłaściwa prędkość ma wyjątkowo niszczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, zwiększając zarówno ryzyko wypadku, jak i dotkliwość konsekwencji”.

Podczas operacji funkcjonariusze wykorzystają szereg metod wykrywania prędkości na wszystkich rodzajach dróg. Według Tispola celem operacji jest podniesienie świadomości zagrożeń związanych z nadmierną prędkością oraz przypomnienie kierowcom o korzyściach dla wszystkich użytkowników dróg, którzy jeżdżą z prędkościami, które są zgodne z prawem.

“Szacuje się, że nadmierna prędkość przyczynia się do jednej trzeciej wszystkich wypadków powodujących śmierć i jest najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do poważnych obrażeń” – dodaje Paolo Cestra.

“W całej Europie w nadchodzącym tygodniu policjanci będą dbać o to, by kierowcy przestrzegali różnych ograniczeń prędkości. W przypadkach, w których kierowca zdecyduje się zignorować te ograniczenia, funkcjonariusz podejmie odpowiednie kroki w celu egzekwowania prawa.

 “Podobne operacje miały miejsce w kwietniu i sierpniu 2017r. i odniosły się do 1 237 445 wykrytych przypadków w 28 krajach w całej Europie”.

Sierżant Gary Roper, z policji w West Yorkshire, która jest jedną z sił zaangażowanych w kampanię, powiedział: “Wiele osób uważa, że ​​egzekwowanie przestrzegania prędkości jest tylko sposobem, w jaki policja zarabia trochę pieniędzy; nie mogą być bardziej w błędzie. Faktem jest to, że im szybciej pojazd się porusza, tym dłużej będzie się on zatrzymywał w razie konieczności, a tym bardziej prawdopodobne jest to, że będziecie uczestniczyć w kolizji”.

W sierpniu odbywa się także Krajowy Dzień Ofiar Drogowych, organizowany przez krajową organizację charytatywną RoadPeace, która wspiera osoby pogrążone w żałobie lub ciężko ranne podczas kolizji drogowych.

“Niestety nasi oficerowie codziennie mają do czynienia z następstwami kolizji drogowych i dostrzegają rzeczywisty wpływ na sprawców, ofiary i ich rodziny, gdy użytkownicy dróg są poważnie ranni w wyniku zbyt szybkiej jazdy”.

Sierżant Roper dodaje, że „ zbyt szybka jazda jest jedną z „fatalnej czwórki” – obok jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, użytkowaniu telefonu komórkowego i braku zapiętych pasów – jest jednym z głównych czynników śmiertelnych kolizji drogowych.”

Źródło: scotsman.com