British Gas ponownie podnosi ceny energii

0
Appliance Burn Burner Cook Cooker Cooking Energy by PublicDomainPictures (CC0 1.0)

British Gas zamierza podnieść ceny dla 3,5 miliona klientów, poinformowała jej firma matka Centrica.

Wzrost standardowej taryfy zmiennej (SVT) o 3,8% od 1 października oznacza, że ​​średnia kwota rachunku wzrośnie o 44 funty, co przyniesie 1,205 funtów rocznie.

To już druga podwyżka w tym roku, jednak Centrica uzasadnia to, kolejnym wzrostem cen hurtowych energii.

SVT został wycofany dla nowych klientów w marcu tego roku, co oznacza, że 2,4 miliona klientów o stałej taryfie energii nie obejmie ta podwyżka.

Firma British Gas, największy dostawca energii w Wielkiej Brytanii, oświadczył, że ​​jej średni rachunek był nadal “tuż poniżej” średniej niż innych dużych dostawców energii.

“Rozumiemy, że każdy wzrost cen dodatkowo obciąża budżet domowy klientów, ale odzwierciedla to gwałtowny wzrost kosztów energii w handlu hurtowym” – powiedział Mark Hodges, szef działu produktów konsumenckich firmy Centrica.

Znacznie podrożała energia w sprzedaży hurtowej

E.On, SSE, Npower, EDF, ScottishPower and Bulb podniosły ceny energii, wskazując na wyższe hurtowe ceny energii.

Ofgem ogłosił także, że zwiększa pułap opłat za przedpłaty – który chroni wrażliwych klientów – od października.

Centrica stwierdziła, że do tej pory chroniła klientów przed wzrostem cen na hurtowym rynku energii, ponieważ z wyprzedzeniem kupuje swoje zapasy.

Dane pokazują, że od kwietnia ceny gazu wzrosły o 21%, a ceny energii elektrycznej o 18% na rynku hurtowym.

Pan Hodges powiedział, że British Gas próbuje skoncentrować się na oferowaniu klientom umów ze stałą ceną, a nie SVT. Aktualnie firma ma 3,5 miliona klientów na SVT, a na początku roku liczba ta wynosiła jeszcze 4,3 miliona. Oczekuje się, że do końca tego roku liczba ta zmniejszy się do trzech milionów.

Gdy brytyjski gaz ogłosił wcześniejszy wzrost cen o 5,5% w kwietniu, minister energetyki Claire Perry powiedziała, że ​​posunięcie było “nieuzasadnione”.

Źródło: bbc.co.uk