Złote medale Polaków na Mistrzostwach Europy w Glasgow

0
Omnium Men - Elimination by Daniel (CC BY 2.0)

Podczas Mistrzostw Europy rozrywanych w Glasgow biało-czerwoni pokazują, na co ich stać. Czwórka podwójna w wioślarstwie, w składzie Katarzyna Zilmann, Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska oraz Marta Wieliczko w imponującym stylu sięgnęła po złoty medal. Polki zwyciężyły z czasem 6.20,92. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki z Ukrainy (6.23,86), a podium uzupełniły Holenderki (6.24,95).

To drugi medal zdobyty przez Biało-Czerwonych w sobotę. Wcześniej polska czwórka bez sternika sięgnęła po brąz. Najszybsze okazały się Rosjanki, zaś na drugim miejscu uplasowały się Rumunki. Krążek zdobyły Monika Chabel, Maria Wierzbowska, Olga Michalkiewicz oraz Joanna Dittman.

Później w rywalizacji mężczyzn w czwórce podwójnej zaprezentowali się Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel. Uzyskali wynik 5.43,88 i zajęli trzecią lokatę. Walkę o drugie miejsce przegrali z Litwinami o 0,48 s, za to o zaledwie 0,02 s wolniejsi od biało-czerwonych byli Ukraińcy. Bezkonkurencyjni okazali się Włosi, którzy sięgnęli po złoto – 5.41,92.

W niedzielę polska reprezentacja w wioślarstwie zdobyła jeden medal, Weronika Deresz i Joanna Dorociak zajęły drugie miejsce w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej. Polki miały wynik 6.58,39 i ustąpiły tylko Holenderkom – 6.57,35. Brąz zdobyły Szwajcarki – 7.00,36.

Natomiast Wojciech Pszczolarski zdobył złoty medal w wyścigu punktowym w kolarstwie torowym. To drugi złoty medal mistrzostw Starego Kontynentu w karierze polskiego torowca. Pierwszy wywalczył w Grenchen w 2015.

Od samego początku wyścigu Polak jechał bardzo konsekwentnie, przez co zdobywał punkty. Dzięki kilkukrotnej ucieczce po punkty stopniowo budował swoją przewagę nad rywalami. Widać było, że Pszczolarski czuje się tego dnia bardzo mocny, a tor w Glasgow mu pasuje. Nasz zawodnik zgromadził na swoim koncie 102 punkty, dzięki czemu pewnie sięgnął po złoty medal mistrzostw Europy.

W tej rywalizacji po srebrny medal sięgnął Belg Kenny De Ketele, natomiast po brąz Austriak Stefan Matzner. Był to drugi krążek wywalczony przez polskich torowców w Glasgow. Wcześniej brąz wywalczyła Justyna Kaczkowska w wyścigu na dochodzenie.

W pierwszym dniu Mistrzostwach Europy w Glasgow brązowy medal zdobyła męska sztafeta 4×100 m stylem dowolnym. Polacy płynęli w składzie Jan Świtkowski, Konrad Czerniak, Jakub Kraska i Kacper Majchrzak.